KONTAKT STRONA GŁÓWNA STRONA CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNO-KULTURALNEJ
PolskiEnglishDeutschРусский
PolskiEnglishDeutschРусский
Kontrast:
Kontrast normalny Kontrast
Czcionka:
KALENDARZ WYDARZEŃ

KALENDARZ DO POBRANIA

The week's events
Mon Tues Wed Thur Fri Sat Sun
lis 25, '19

Kategoria: GłównaLorem Ipsum

ZamknijLorem Ipsum 25 listopada 2019

Data: 25-11-2019
Godzina: 19:00
Miejsce: Ełckie Centrum kultury
Organizator: Ełckie Centrum kultury
Bilety: www.eck.elk.pl -
bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie ECK

Vagabond Physical Collective

OPIS SPEKTAKLU

"Lorem Ipsum" - określenie stosowane w środowisku poligraficznym oznaczające tekst, który nic nie znaczy, a którego używa się do demonstracji czcionek i kompozycji pisma. Wykorzystanie tekstu w obcym języku pozwala skoncentrować się na jego wizualnych aspektach. Tradycyjnie składa się on z fragmentów traktatu Cycerona "O granicach dobra i zła":

"Nie ma zatem takiego człowieka, który kocha cierpienie samo w sobie, kto by do niego dążył lub chciał go doświadczyć tylko dlatego, że jest to cierpienie, a dlatego, że czasami zdarzają się takie okoliczności, w których to cierpienie może doprowadzić go do jakiejś wielkiej przyjemności. Kto ma jakiekolwiek prawo obwiniać człowieka, który wybiera przyjemność nie wiążącą się z przykrymi konsekwencjami, albo tego, kto unika takiego cierpienia, które nie prowadzi do przyjemności?
Jednocześnie potępiamy ze słusznym oburzeniem i czujemy niechęć do ludzi, którzy są tak owładnięci urokami nietrwałej przyjemności, tak zaślepieni jej pragnieniem, że nie dostrzegają, iż następstwem ich postępowania będą z pewnością cierpienie i trudności."

"Lorem Ipsum" to autorski spektakl teatru tańca kolektywu Vagabond Physical Collective. To traktat o przekraczaniu granic w celu zaspokojenia własnych pragnień. Wychodząc poza sferę komfortu, człowiek ma możliwość podnieść jakość swojego życia. Jest to jednak ryzyko, które może skutkować fatalnymi dla niego konsekwencjami.

Vagabond Physical Collective - nieformalny kolektyw artystyczny tworzony przez absolwentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. To zderzenie sześciu energii twórczych młodych aktorów-tancerzy poszukujących swojego języka, którzy z zaangażowaniem wkraczają na polskie oraz światowe sceny. Prywatnie przyjaciele o podobnych poglądach na sztukę, dążący do budowania możliwości twórczej realizacji autorskich projektów. Zainteresowani prozaicznymi zagadnieniami, które dotykają każdego. W tworzonych obrazach scenicznych zawierają uniwersalne historie, z którymi widz może się utożsamić.

Obecnie w skład kolektywu wchodzą:
Karolina Januszek
Monika Witkowska
Omar Karabulut
Oscar Mafa
Jarosław Mysona
Paweł Urbanowicz

Spektakl "Lorem Ipsum" powstał w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Suwałki we współpracy z Suwalskim Ośrodkiem Kultury, Stowarzyszeniem Aktywności Społeczno-Artystycznej "Nie Po Drodze", Wydziałem Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, Teatrem Tańca i Ruchu ROZBARK w Bytomiu, Gawlock Pictures oraz dzięki wsparciu sponsorów.
Spektakl w 2018 roku stworzyli metodą kreacji zbiorowej członkowie zespołu Vagabond Physical Collective: Monika Witkowska, Omar Karabulut, Oscar Mafa, Jarosław Mysona oraz Wiktoria Zawadzka, będąca wówczas członkinią i współzałożycielką kolektywu.
OBSADA

Karolina Januszek
Monika Witkowska
Omar Karabulut
Oscar Mafa
Jarosław Mysona
INNI REALIZATORZY

choreografia: Vagabond Physical Collective
dramaturgia: Anna Turczyńska i Franciszek Szumiński
reżyseria światła: Paweł Murlik
muzyka: Mateusz Flis

INFORMACJE
czas trwania: 60 min
grupa wiekowa:młodzież i dorośli
scenografia:Vagabond Physical Collective
choreografia:Vagabond Physical Collective
muzyka:Mateusz Flis
dramaturgia:Anna Turczyńska, Franciszek Szumiński
data premiery:15 września 2018

miejsce premiery:Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK

Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie ECK. Liczba miejsc ograniczona!
Spektakl prezentowany w ramach programu Teatr Polska

EŁCKIE CENTRUM KULTURY ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO ZMIAN W PROGRAMIE.

lis 26, '19

Kategoria: GłównaColloquia Lenziana

ZamknijColloquia Lenziana 26 listopada 2019

Data: 26-11-2019
Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku
Organizator: Muzeum Historyczne w Ełku
Bilety: bezpłatne

Zapraszamy na pierwsze spotkanie
COLLOQUIA LENZIANA.
to nowy cykl spotkań,
które Państwo będziecie współtworzyć z nami.

Temat spotkania: "Ełk/Mazury. Dziedzictwo obce czy oswojone"

Zapraszamy na dyskusję przy kawie.
26 listopada 2019 (wtorek)
godz. 18.00
Muzeum Historyczne w Ełku
ul. Wąski Tor 1
Wstęp wolny

Według Wikipedii mianem kolokwium określa się nie tylko egzamin w szkołach wyższych, lecz również spotkanie zwołane w celu przeanalizowania jakiejś problematyki. Colloquia Lenziana to nowa inicjatywa Muzeum Historycznego w Ełku nawiązująca do drugiego znaczenia tego słowa. Zainspirowani postacią i sposobem odczytywania historii Ełku i Mazur przez Honorowego Obywatela naszego miasta Siegfrieda Lenza, pragniemy stworzyć forum, na którym będziemy mogli podyskutować na różne tematy dotyczące zagadnień z przeszłości i współczesności naszego regionu. Chcielibyśmy, by była to otwarta, a zarazem pojemna forma, przestrzeń dialogu o historii, nie stroniąca zarazem od tematów nurtujących nas obecnie, w której to nasz widz będzie miał decydujący głos w kwestii wyboru interesującej go problematyki. Będą to więc zarówno spotkania na określone tematy, dyskusje wokół zaproponowanych przez Państwa tekstów, jak i z ciekawymi ludźmi, którzy przy dobrej kawie i herbacie podzielą się z nami swoją wiedzą i sposobem patrzenia na Ełk, Mazury i Warmię oraz dawne Prusy Wschodnie.

Na nasze pierwsze spotkanie zapraszamy Państwa 26.11.2019 o godz. 18.00. Chcielibyśmy podyskutować na nim na temat: "Ełk/Mazury. Dziedzictwo obce czy oswojone" oraz usłyszeć Państwa oczekiwania co do tematyki naszych spotkań w 2020 r.

lis 27, '19 lis 28, '19 lis 29, '19

Kategoria: GłównaEłk Boxing Show

ZamknijEłk Boxing Show 29 listopada 2019

Data: 29-11-2019
Godzina: 19:00
Miejsce: Hala MOSiR EŁK ul. M.M.Kolbego

WASILEWSKI EŁK BOXING SHOW

Walki stoczą: Syrowatka, Gudel, Kuzakhmedov, Kagermanov, Głowacki

START imprezy: 19:00

MIEJSCE: Hala MOSiR Ełk, ul. M.M. Kolbego 11

Bilety na https://ticketik.pl/#!/Wydarzenie/1614

Impreza współfinansowana z budżetu Miasta Ełku.

Szczegóły na http://mosir.elk.pl/imprezy/elk-boxing-show/

Kategoria: GłównaNordic Walking - rekreacja w zgodzie z naturą

ZamknijNordic Walking - rekreacja w zgodzie z naturą 29 listopada 2019

Data: 29-11-2019
Miejsce: Ełk i okolice
Organizator: Centrum Edukacji Ekologicznej
Bilety: bezpłatnie

"NORDIC WALKING - rekreacja w zgodzie z naturą"
BEZPŁATNE zajęcia organizowane przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, Towarzystwo Krajoznawstwa i Turystyki Aktywnej oraz Ełckie Stowarzyszenie Ekologiczne.Naszym partnerem jest Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking i Nordic Walking-owy Ełk. Instruktor Nordic Walking - Alicja Tracichleb-Salik.

Przed rozpoczęciem marszu odbędą się warsztaty z uwzgędnieniem prawidłowej techniki marszu Nordic Walking.

TERMINY NA LISTOPAD:

DZIENNY MARSZ
18.11.2019 (Poniedziałek)

godz. 8:30 - 10:30
start: promenada przy moście samochodowym na ul. Zamkową

NOCNY MARSZ
29.11.2019 (piątek)

godz. 18.00 - 20.00
Start : plac Jana Pawła II

Czas trwania około 2 godzin.

UWAGA: prosimy zabrać ze sobą odblaski, latarki

Informacji o terminach spotkań szukajcie na stronie facebook - Nordic walking-owy Ełk. Jest możliwość nauki prawidłowego chodzenia i wypożyczenia kijków ( po uprzedzeniu - tel. 694 219 128).

Korzystamy z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie

Kategoria: GłównaDZIADY - NOC DRUGA

ZamknijDZIADY - NOC DRUGA 29 listopada 2019

Data: 29-11-2019
Godzina: 10:00
Miejsce: Ełckie Centrum kultury
Organizator: Ełckie Centrum kultury
Bilety: www.eck.elk.pl

DZIADY - NOC DRUGA | Teatr Wierszalin

"Spektakl DZIADY-NOC DRUGA Teatru WIERSZALIN to seans magiczny, metafizyczny. Czysta poezja. Metafora. Przenikanie się świata realnego z tym wyśnionym, wymarzonym. Zaprzeszłym. To sublimująca się na scenie tajemnica, której powidoki na mgnienie odkrywa światło. Określa barwa, definiuje nastrój, opisuje ruch. Ludyczna muzyka. Materia i jej ulotny, zmieniający się efemerycznie, raz rosnący, innym zwielokrotniony diaboliczny cień. I wypowiedziany tekst, do którego wysłuchania zachęcają dwie totemiczne lipy. Jak wrota do czyśćca, zaproszenie do piekieł. Guślarz Piotra Tomaszuka to artysta i demiurg, gra i śpiewa. Spektakl jest jego pieśnią. Pojemną, szczodrą. Łączącą stare melodie z nowym brzmieniem.

Konrad Rafała Gąsowskiego jest dziadem, wiecznym wędrowcem, tułaczem, uchodźcą. Potępieńcem. Człowiekiem wypalonym, w kryzysie. Więźniem swego o władzy majaka. Brudny, samotny, w łachmanach, zawieszony na łańcuchach u powały jak gigantyczna marionetka, miota się w swym szaleńczym buntownika tańcu. Cieleśnie potężny, duchowo martwy. W obłędzie pisze swe teksty na podłodze. W otoczeniu mrocznego świata śmierci/katakumby, kościotrupy, kości/, w towarzystwie ciemnej strony mocy/upiory, zjawy, zmory, diabły/. Konrad jest wśród umarłych umarłym, wśród dziwolągów dziwakiem, samotnie balansującym na skraju życia. Przeszłość, teraźniejszość jest więzieniem ale i inspiracją. Kolejnym krokiem w nieznane. Wielką improwizacją bez egzaltacji, bez uniesień, bluźnierczych oskarżeń przez zwykłego człowieka wypowiedzianą, wyszeptaną, wyrzuconą z siebie tak po prostu, wstydliwie, z rezygnacją zaprawioną goryczą, z lękiem w krwistą poświatę otulonym. Tylko ona emanuje energią, jakby cała moc Konrada się wyczerpała, sczezła w pustce, w morzu niezrozumienia, w nieskutecznym działaniu. Wampirycznie wyssana przez złowrogie, martwe otoczenie. Pozostanie wyznaniem, spowiedzią intymną, szczerą, bezsilną ale niezbywalną. Częścią ważnego doświadczenia i mocnego czucia. Ksiądz, wiara, modlitwa mu nie pomoże, zbyt jest zdziecinniała, zbyt ułomna, zbyt słaba. Ksiądz Piotr ponosi klęskę. Tylko kobieta, Ewa, może ofiarować Gustawowi przemienionemu w Konrada wyzwolenie, wytchnienie, siłę. Choćby była tylko wcieleniem zmysłowego wspomnienia, niegasnącej tęsknoty, niewygasłej do końca w nim wiary. To miłość go ratuje, wskrzesza. Przywrócony życiu jest gotowy do nowych wyzwań, może ruszyć w dalszą drogę. Guślarz go żegna, pozwala mu odejść. Kończy się czar nocy dziadów. Tak i my, widzowie, sztuką poruszeni, dotknięci, prawie jak Konrad na nowo narodzeni, możemy powrócić do swojego życia, które trzeba zmieniać, przekształcać, ratować.

DZIADY-NOC DRUGA jest więc próbą, ćwiczeniem, symulacją mającą przetestować nasze człowieczeństwo. Gotowość i możliwość zmiany. Jest szukaniem punktów zaczepienia w życiu. Tego, co nadaje mu sens, co pomoże się zregenerować, wzmocnić, odrodzić. To survival psychoterapeutyczny z mocnym akcentem samookreślenia. Próba duchowego wzmocnienia. Zdefiniowania na nowo swojej tożsamości, wyznaczenia celów, sprawdzenia siły własnych argumentów. Wyzwolenia się od tego, co w nas i wokół nas jest skostniałe, ubezwłasnowolniające, martwe. Wampiryczne. To teatr, który mówi, że kto nie był ni razu Konradem, temu sztuka nic nie pomoże.

Spotkanie z Teatrem Wierszalin z Supraśla, z jego guru, Piotrem Tomaszukiem, zawsze jest wielkim, artystycznym, duchowym przeżyciem. Zakotwiczonym w przeszłości, tradycji, klasyce. Oferującym inspirującą perspektywę, piękne, transowe obrazy, interesujące, doskonałe aktorstwo. Niezapomniane wrażenia."

"Przeczytać Mickiewicza - to jedno. Zrozumieć Mickiewicza - to drugie. Ale usłyszeć Mickiewicza, to coś jeszcze zupełnie innego.
Osobiście, po dwóch latach spędzonych na pracy nad "Dziadami", mam wrażenie, że są one wielką partyturą. Ta muzyka ukryta jest w słowach, to requieum dedykowane męczennikom "narodowej sprawy"." Piotr Tomaszuk

Spektakl prezentowany w ramach III Ełckich Spotkań Teatralnych "Czwarta Ściana"
Projekt: Objazd mickiewiczowski - wzorem Reduty
Spektakl szkolny dla młodzieży
Czas trwania: 90 minut
Rezerwacja biletów w kasie ECK | sprzedaż wejściówek wyłącznie dla grup zorganizowanych

Reżyseria i inscenizacja: Piotr Tomaszuk
Scenografia: Mateusz Kasprzak
Muzyka: Jacek Hałas
Wykonanie partii instrumentalnych: Adrian Jakuć-Łukaszewicz | Piotr Tomaszuk
Zdjęcia: Wojciech Ziemski

Obsada

W roli Konrada Rafał Gąsowski

W rolach współwięźniów:
Dariusz Matys - ksiądz Piotr, Senator
Monika Kwiatkowska - Pani Rollinson
Sylwia Nowak/Katarzyna Wolak - Ewa
Mateusz Stasiulewicz - Diabeł
Vitalij Kuprianov/Adam Milewski - Diabeł

W roli Guślarza Piotr Tomaszuk

Nagrody

GRAND PRIX 23. Festiwalu Zderzenie Teatrów Kłodzko 2017
Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego podczas 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska"
Nagroda krytyka teatralnego Wiesława Kowalskiego na 23. Festiwalu Zderzenie Teatrów Kłodzko 2017 za kreację aktorską w "Dziadach - Nocy Drugiej" dla Rafała Gąsowskiego
Nominacja do nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2016/2017 za rolę Konrada w "Dziadach - Nocy Drugiej" dla Rafała Gąsowskiego.

Kategoria: GłównaTEATR, KTÓREGO NIE BYŁO

ZamknijTEATR, KTÓREGO NIE BYŁO 29 listopada 2019

Data: 29-11-2019
Godzina: 19:00
Miejsce: Ełckie Centrum kultury
Organizator: Ełckie Centrum kultury
Bilety: www.eck.elk.pl

TEATR, KTÓREGO NIE BYŁO | Teatr Wierszalin

"Teatr Wierszalin zamierza uczcić 150. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego, wystawiając jedną z ostatnich sztuk tego wybitnego dramaturga i inscenizatora. Tragedya, jak nazwał swój utwór sam Wyspiański, choć dotyczy wydarzeń jemu współczesnych, ukazuje winę i karę w wymiarze antycznym.
Sekretem tego arcydzieła jest również fakt, iż na trzy miesiące przed śmiercią Wyspiański osobiście błagał Ludwika Solskiego, wówczas dyrektora Teatru Miejskiego w Krakowie, o premierę właśnie tej sztuki. "Teatr, którego nie było" jest zatem hipotetycznym zapisem tej między nimi odbytej rozmowy o "Sędziach" i jednocześnie autorską inscenizacją tegoż dramatu."

Spektakl prezentowany w ramach III Ełckich Spotkań Teatralnych "Czwarta Ściana"
Spektakl szkolny dla młodzieży
Czas trwania: 90 minut
Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie ECK. Liczba miejsc ograniczona!

Reżyseria: Piotr Tomaszuk
Scenografia: Mateusz Kasprzak
Muzyka: Jacek Hałas
Wykonanie partii instrumentalnych: Adrian Jakuć-Łukaszewicz | Piotr Tomaszuk
Współpraca reżyserska: Rafał Gąsowski

Obsada:
Wyspiański - Rafał Gąsowski
Solski - Piotr Tomaszuk
Samuel - Dariusz Matys
Jewdocha - Monika Kwiatkowska
Natan - Adam Milewski
Joas - Katarzyna Wolak

Spektakl bierze udział w V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa".

lis 30, '19

Kategoria: GłównaJezioro Łabędzie

ZamknijJezioro Łabędzie 30 listopada 2019

Data: 30-11-2019
Godzina: 18:00
Miejsce: Hala MOSiR EŁK ul. M.M.Kolbego
Organizator: Agencja VIVA ART
Bilety: www.kupbilecik.pl

Narodowy Balet Kijowski
Szczegóły wydarzenia na profilu organizatora: https://www.facebook.com/events/366837194242117/

gru 1, '19

Kategoria: GłównaMikołajkowe zawody pływackie

ZamknijMikołajkowe zawody pływackie 1 grudnia 2019

Data: 01-12-2019
Godzina: 08:30
Miejsce: Ełk, Park wodny
Organizator: Mosir Ełk

Zawodnicy będą mogli wziąć udział w zawodach bez kategorii wiekowej oraz w kategoriach wiekowych.
Park Wodny MOSiR w Ełku. Start o godz. 8:30. Udział bezpłatny.
Więcej na: http://mosir.elk.pl/imprezy/mikolajkowe-zawody-plywackie-4/

Kategoria: GłównaUWAGA! ROZWÓD!

ZamknijUWAGA! ROZWÓD! 1 grudnia 2019

Data: 01-12-2019
Godzina: 19:00
Miejsce: Ełckie Centrum kultury
Organizator: Ełckie Centrum kultury
Bilety: www.eck.elk.pl

UWAGA! ROZWÓD! | Teatr Nowy z Olsztyna

"Uwaga rozwód", to zabawna i wzruszająca sztuka napisana przez amerykańskiego dramatopisarza o polskich korzeniach Williama G. Thundera, w wyśmienitym tłumaczeniu Marty Markockiej-Pepol. Nie zobaczymy tu wielkiej scenografii, czy stylowych kostiumów rodem z TVN?u. Jest to skromna inscenizacyjnie sztuka, która opiera się głównie na grze aktorskiej. Pomieszanie konwencji stand- up'u i komedii romantycznej pozwala na szybką identyfikację widzów z dwójką bohaterów, bawi, wzrusza i zaprasza do scenicznego świata w sposób niezwykle bezpośredni. Główna oś dramatu rozpięta jest między dwójką ludzi, którzy uwikłani w codzienną pogoń zapomnieli o sobie nawzajem. Zapomnieli o tym co w życiu jest najważniejsze, czyli o miłości.

Spektakl prezentowany w ramach III Ełckich Spotkań Teatralnych "Czwarta Ściana"
Spektakl dla dorosłych
Czas trwania: 90 minut
Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie ECK oraz online.

Autor: William G. Thunder
Przekład: Marta Markocka-Pepol

Obsada:
Marzena Bergmann
Grzegorz Gromek

Category Key

  • Główna
DUŻY KALENDARZ

Prawa autorskie © turystyka.elk.pl 2017

Administratorem strony turystyka.elk.pl jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku z siedzibą: ul. Marsz. J. Piłsudskiego 29, 19 – 300 Ełk, tel. 87 610 38 38, adres e-mail mosir@mosir.elk.pl.
Pełną informację dotyczącą RODO uzyskacie Państwo na stronie mosir.elk.pl