KONTAKT STRONA GŁÓWNA STRONA CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNO-KULTURALNEJ
PolskiEnglishDeutschРусский
PolskiEnglishDeutschРусский
Kontrast:
Kontrast normalny Kontrast
Czcionka:
ZABYTKI

  • Ełcka Kolej Wąskotorowa powstała w latach 1910 – 1917, zabytek kultury technicznej XX wieku; ul. Wąski Tor 1. Zachęca turystów do przejazdów wagonikami w stylu retro, które zabierają podróżnych w najpiękniejsze miejsca miasta Ełk i okolic. Podróże „pod parą” można połączyć ze spływami kajakowymi, ogniskiem czy też wycieczkami pieszymi lub rowerowymi. W ofercie EKW są wycieczki grupowe, indywidualne, szkolne oraz imprezy na życzenie. W sezonie letnim kolejka wyrusza w kierunku Sypitek regularnie -> Rozkład jazdy
  • Wieża Ciśnień w Ełku z 1895 r. zlokalizowana przy ul. 11-go Listopada Wieża była jednym z elementów umożliwiających zaopatrywanie mieszkańców Ełku w wodę. Woda pozyskiwana z sześciu studni głębinowych zlokalizowanych w lesie 4 km od Ełku, gromadzona była w zbiorniku retencyjnym. Stąd tłoczono ją 7-kilometrowym przewodem do wieży ciśnień, gdzie woda wyniesiona na maksymalną wysokość nabierała odpowiednich wartości ciśnienia i poprzez 30-kilometrową sieć rozdzielczą płynęła do 80% (tj. 20 tys.) ełczan. Korzystano z niej przez osiemdziesiąt lat, do czasu, gdy w latach 70-tych wybudowano nowoczesny system wodociągowy. W znajdującym się w wieży Muzeum Kropli Wody można zobaczyć oryginalne urządzenia techniczne służące niegdyś do zaopatrywania miasta w wodę pitną.
  • Ruiny dawnego Zamku Krzyżackiego z XIV w. przy ul. Zamkowej W odległych czasach na wysepce Jeziora Ełckiego powstała pierwsza strażnica Jaćwingów. W latach 1398-1406 na jej miejscu Krzyżacy wznieśli najpierw drewniany, a potem kamienny zamek. Jego budowę nadzorował ówczesny komtur, późniejszy Wielki Mistrz Zakonu – Urlich von Jungingen. Po sekularyzacji zakonu w 1525 roku ełcki zamek stał się siedzibą starosty, potem także sądów. Duży pożar w 1833 roku wymusił remont, który zmienił zasadniczo wygląd dawnej warowni. W XIX wieku wyspę połączono groblą i mostem z lądem, a zamek krzyżacki zaczął pełnić rolę więzienia dla kobiet. Obecnie całkowicie zatracił swój pierwotny styl i czeka na renowację.Według legendy pod dnem Jeziora Ełckiego przebiega tunel podziemny, który łączy zamek krzyżacki z miastem. Mówi się, że za pomocą tego przejścia ludność miasta znalazła schronienie w murach zamku, gdy podczas “potopu szwedzkiego” okoliczne tereny najechali Tatarzy w służbie króla polskiego. W 1958 roku podczas remontu części zamku odkryto zawalony tunel tuż po murem zamkowym …
  • Most z 1913 r. (ul. Zamkowa) prowadzący do ruin zamku krzyżackiego. Na moście ustawione są zabytkowe lampy do oświetlenia gazowego.
  • XIX-wieczna zabudowa centrum miasta Ełku – zespół secesyjnych i eklektycznych kamienic przy ulicach: Wojska Polskiego nr 15, 38 i 57; Mickiewicza 11; Armii Krajowej nr 10, 18, 20, 21, 23, 25, 33, 35, 37, 42, 58; 3-go Maja 10; Chopina 12.Kamienice przy ulicy Armii Krajowej 23 i Wojska Polskiego 38 to przykłady tzw. secesji wiedeńskiej. Szczególnie oryginalny jest budynek przy ul. Wojska Polskiego 20, reprezentujący secesję płomienistą, niezwykle rzadko spotykaną. Kamienica przy ul. Armii Krajowej 21 – odrestaurowana, posiadająca piękną iluminację świetlną, obecnie znajduje się w niej ełcka Szkoła Artystyczna. Odrestaurowany budynek przy ul. Piłsudskiego 2 Na ścianie bocznej budynku jest umieszczona rycina Krzysztofa Hartknocha przedstawiająca Ełk oraz wszystkie historyczne herby miasta.
  • Budynek Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. T. Kościuszki 9 (naprzeciw katedry)
  • Kościół w stylu neogotyckim p/w Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ełku Wzniesiony w XV w., odbudowany w latach 1847 – 1850. W postaci jaką widzimy dzisiaj, istnieje on dopiero od roku 1925. Posiada ornamentalną dekorację w stylu kaszubsko – mazurskim. Duże wrażenie robi ołtarz główny pochodzący z 1959 roku, 4 ołtarze boczne oraz witraże przedstawiające najważniejsze sceny z życia Jezusa Chrystusa. Na wysokiej wieży w każde południe grany jest na cztery strony świata hymn Ełku.
  • Kościół Katedralny w stylu neogotyckim p/w Św. Wojciecha w Ełku (1853 – 1895) przy ul. Kościuszki; Kościół był konsekrowany 19 sierpnia 1903 r. przez ks. Biskupa Edwarda Hermanna pw. św. Wojciecha i Przemienienia Pańskiego. Został odnowiony i odmalowany w 1955 roku. Kolejny generalny remont przeprowadzono w latach 1993-1995. Kościół posiada wyposażenie częściowo gotyckie. W roku 1990 sprowadzono z Fatimy Figurę Matki Boskiej, którą papież Jan Paweł II koronował w Olsztynie w dniu 13 maja 1994 roku. 25 marca 1992 roku kościół został podniesiony przez papieża Jana Pawła II do godności katedry diecezji ełckiej. 13 maja 1994 roku Biskup Ełcki Wojciech Ziemba ustanowił kościół Sanktuarium Diecezjalnym Matki Boskiej Fatimskiej.
  • Zbór kościoła Chrześcijan Baptystów z 1905 r. w Ełku, ul. 3 Maja 8;
  • Kościół Ewangelicko – Metodystyczny w Ełku, ul. Słowackiego 28;
  • Cerkiew Prawosławna Świętych Piotra i Pawła z 1958 r. w Ełku przy ul. Marii Konopnickiej 9;
  • Cmentarz wojenny z I wojny światowej na ul. Kajki;
  • Park Miejski pomiędzy ul. Małeckich i ul. 3 Maja;

MIASTO EŁK
Prawa autorskie © turystyka.elk.pl 2017

Administratorem strony turystyka.elk.pl jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku z siedzibą: ul. Marsz. J. Piłsudskiego 29, 19 – 300 Ełk, tel. 87 610 38 38, adres e-mail mosir@mosir.elk.pl.
Pełną informację dotyczącą RODO uzyskacie Państwo na stronie mosir.elk.pl