KONTAKT STRONA GŁÓWNA STRONA CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNO-KULTURALNEJ
PolskiEnglishDeutschРусский
PolskiEnglishDeutschРусский
Kontrast:
Kontrast normalny Kontrast
Czcionka:
KALENDARZ WYDARZEŃ

KALENDARZ DO POBRANIA

The week's events
Mon Tues Wed Thur Fri Sat Sun
paź 28, '24

Kategoria: GłównaWystawa MHE: Wielka Wojna na Mazurach

ZamknijWystawa MHE: Wielka Wojna na Mazurach 21 czerwca 2024

Data: 21-06-2024 - 17-11-2024
Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku
Organizator: Muzeum Historyczne w Ełku
Bilety: wstęp wolny

Muzeum Historyczne w Ełku zaprasza do zwiedzania wystawy
pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza
WIELKA WOJNA NA MAZURACH

Kurator wystawy: Jakub Knyżewski
Projekt i opracowanie graficzne: Janusz Pilecki | VMA Wzorcownia
Autorzy tekstów: Maciej Górny, Jakub Knyżewski, Lesław Sadowski, Piotr Szlanta, Alexander Watson, Rafał Żytyniec

Wystawa pt. Wielka Wojna na Mazurach - przygotowana została z okazji przypadającej w tym roku 110. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Na wystawie prezentujemy bogatą kolekcję broni białej, hełmów i wyposażenia wojskowego z lat 1914-1918, a także pocztówki towarzyszące ówczesnym wydarzeniom. Opowieść o I wojnie światowej jest naszym regionalnym studium przypadku osadzonym jednak w szerokim kontekście historycznym. Staraliśmy się również dotrzeć do uniwersalnego doświadczenia wojny, co - jak się wydaje - jest niezwykle aktualnym wątkiem tej wystawy i próbą osadzenia wystawy historycznej w problemach współczesnego świata.

Wystawa i towarzyszący jej katalog nie powstałaby, gdyby nie bezinteresowne wsparcie oraz zaangażowanie przyjaciół Muzeum Historycznego w Ełku. Szczególne podziękowania należą się osobom, które użyczyły części swych bogatych zbiorów i zgodziły się je pokazać szerszemu gronu odbiorców. Byli to: Marek Buze, Tomasz Grabowski, Krzysztof Gutowski, Łukasz Józef Hubacz, Jerzy Jusiel, Grzegorz Marciniak i Karol Ostrowski, Kasia i Janusz Pileccy. Wyrazy podziękowania należą się również Dariuszowi Jurczakowi, który wspierał proces organizowania wystawy swymi osobistymi kontaktami i bogatą wiedzą z zakresu militariów. Podziękowania kierujemy także w stronę Roberta Sadowskiego - dyrektora Muzeum Wojska w Białymstoku i pracowników tej placówki, którzy użyczyli na naszą wystawę eksponaty ze swoich bogatych zbiorów. Wreszcie dziękujemy profesorom Maciejowi Górnemu (Instytut Historii PAN), Piotrowi Szlancie (Stacja Naukowa PAN w Wiedniu) i Alexandrowi Watsonowi (Uniwersytet Londyński) oraz doktorowi Lesławowi Sadowskiemu za podzielenie się swoją fachową wiedzą i przygotowanie na potrzeby wystawy znakomitych tematycznych esejów.

Wystawę można zwiedzać
od 21 czerwca do 17 listopada 2024
od wtorku do niedzieli w godz. 9.30-16.30
w salach wystawowych MHE, ul. Wąski Tor 1

Wstęp wolny!
WERNISAŻ WYSTAWY:

Kategoria: GłównaWystawa Słynni Katalończycy

ZamknijWystawa Słynni Katalończycy 13 września 2024

Miejsce: Galeria Ślad
Organizator: Ełckie Centrum Kultury
Bilety: wstęp wolny

Podczas wystawy Słynni Katalończycy zobaczymy prace 5 artystów z Katalonii. Uznanych malarzy i grafików, którzy swoją twórczością związani są z tym regionem. To oni w swoich obrazach olejnych, akrylowych, rysunkach, drzeworytach, akwafortach, litografiach i linorytach przedstawiają własne doświadczenia, emocje, świadectwo swojego bytu i interpretację swojej ojczyzny - Katalonii: egocentryczny surrealista Dali, malujący jak pięcioletnie dziecko Miro, informelista Argimon, klasyczny estetyk Alvar oraz abstrakcjonista Grau-Garriga.

Katalonia i jej stolica Barcelona jest nieustającym plenerem artystycznym, gdzie eksperymentują wielcy współcześni architekci, malarze, rzeźbiarze, poeci, pisarze, twórcy teatru, muzycy - z rozmachem tworząc i łącząc tradycję z nową, odważną abstrakcyjną sztuką.

Katalonia to region niezwykły pod względem kulturowym i krajobrazowym, krainą historyczną Półwyspu Iberyjskiego, w której światowej sławy dziedzictwo kultury i sztuki współgra z malowniczością krajobrazu morza i gór. Słynne wybrzeże Costa Brava, gdzie góry schodzą stromo do morza, należy do najbardziej popularnych regionów Morza Śródziemnego. Bajkowe klify i urwiska skalne oraz plaże wciśnięte w skaliste zatoki sąsiadują tu z głośnymi kurortami turystycznymi zabudowanymi hotelami. Costa Brava to także ojczyzna jednego z największych artystów XX wieku - Salvadora Dali, który w rodzinnym mieście Figueres stworzył niezwykłe muzeum surrealizmu - Teatro Museo Dali.

Tak zwany trójkąt Dalego tworzą jeszcze dwa inne niezwykłe obiekty - dom Dalego i Gali w port Lligat koło Cadaques oraz zamek Gali, muzy i żony artysty-Castillo de Pubol.

W sercu Katalonii około 30 kilometrów od wybrzeża Costa Brava leży Girona, która wyróżnia się jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii. Miasto jest dziś ostoją katalońskości, a także drugą po Barcelonie kolebką kultury i sztuki katalońskiej. Położone w południowej części Katalonii wybrzeże Costa Dorada ciągnie się piaszczystymi plażami aż do delty Ebro. Stolicą prowincji jest wspaniała Tarragona, pełna zabytków z czasów Imperium Romanum wpisanych na listę UNESCO. Najbardziej popularnym miasteczkiem nadmorskim w okolicach Barcelony jest leżące na południu Sitges z białą architekturą, piaszczystymi plażami i zabytkami odwiedzanymi na przełomie XIX i XX wieku przez bohemę artystyczną Katalonii.

Wystawę można oglądać od 12.09.2024 do 14.11.2024r. w godzinach pracy Ełckiego Centrum Kultury.

Kategoria: GłównaWystawa FOTOGRAFIA NA SZKLE Andrzeja Górskiego

ZamknijWystawa FOTOGRAFIA NA SZKLE Andrzeja Górskiego 1 października 2024

Data: 01-10-2024 - 30-11-2024
Miejsce: Galeria Hol ECK
Organizator: Ełckie Centrum Kultury
Bilety: wstęp wolny / zapisy w sekretariacie ECK

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII WSPÓŁCZESNYCH TANCERZY REALIZOWANYCH 100-LETNIM APARATEM.
Andrzej Górski - absolwent PWSFiTv w Łodzi oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Pracuje jako nauczyciel fotografii w Białostockim Centrum Edukacji oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku.

Od dwunastu lat zajmuje się XIX wiecznymi technikami fotograficznymi. Posługując się techniką mokrego kolodionu zrealizował wiele projektów. Zrealizowany w ramach stypendium MKiDZN projekt: 1863 został poświęcony powstaniu styczniowemu. Fotografie były publikowane w magazynie National Geographic Polska. Od 2013 roku posługując się stuletnim aparatem Autor realizował projekt dokumentalny: jak podróżowano w XIX wieku. Wątek morski był rejestrowany na największych polskich żaglowcach szkoleniowych: Dar Młodzieży, Zawisza Czarny, Kapitan Borchardt. W 2019 podsumowaniem projektu była wystawa: Transport dóbr i obrazów w Galerii Slendzńskich w Białymstoku. Wraz z Maciejem Rantem i Tomaszem Adamskim jest współautorem projektu: Wyśniona historia kina na Podlasiu. Premiera podsumowującej wystawy i towarzyszącemu jej albumu miała miejsce w 2022 roku podczas festiwalu Wschód Kultury, której organizatorem był Białostocki Ośrodek Kultury.
ZAINSPIROWANI FOTOGRAFIAMI ZNANYCH ARTYSTÓW TAŃCA
W projekcie udział wzięli:

Karolina Januszek - tancerka, choreografka, absolwentka Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Jej fotograficzną inspiracją jest: Yvonne Rainer (ur. 1934) - amerykańska tancerka, choreografka, autorka filmów eksperymentalnych. Jej twórczość ma fundamentalne znaczenie dla wielu dyscyplin i ruchów: tańca, kina, feminizmu, minimalizmu, sztuki konceptualnej i postmodernizmu.
Paula Gogol - absolwentka Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie , aktorka Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest: Gwen Verdon (ur. 1925) - amerykańska tancerka i aktorka, gwiazda Broadwayu, zdobywczyni 4 nagród Tony Awards, niedoceniona choreografka.
Emilia Kamińska-Sak - instruktorka tańca jazzowego, absolwentka Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego z Dziedziny Tańca Jazzowego w Kieleckim Teatrze Tańca. Jej fotograficzną inspiracją jest: Martha Graham (ur. 1894) - amerykańska tancerka, choreografka i pedagożka tańca. Prekursorka tańca modern.
Mateusz Dawidziuk - student Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku Choreografia i techniki tańca, aktor scen muzycznych. Jego fotograficzną inspiracją jest: Angela Isadora Duncan (ur. 1877 lub 1878) ? prekursorka tańca współczesnego. Poszukując nowej drogi w kreowaniu ruchu, złamała konwencję tańca klasycznego, tańcząc boso ubrana w lekkie tuniki.
Jarosław Piętka - tancerz, choreograf, performer, student Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku Choreografia i techniki tańca. Jego fotograficzną inspiracją jest:Ohad Naharin (ur. 1952) - twórca innowacyjnego języka ruchu GaGa, który przez swoją inwencję zrewolucjonizował metodę szkolenia tancerzy Batsheva Dance Company, przeradzając się następnie w światowy system kształcenia w dziedzinie praktyki ruchu.
Hanna Mocarska - tancerka Opery i Filharmonii Podlaskiej, pedagożka w Niepublicznej Szkole Sztuki Tańca w Białymstoku, choreografka, teoretyczka tańca, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu oraz Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie (na kierunku Choreografia i teoria tańca). Jej fotograficzną inspiracją jest:Crystal Pite (ur. 1970) - kanadyjska tancerka i choreografka, założycielka i dyrektor artystyczny Kidd Pivot.
Zuzanna Alicja Knyszewska - tancerka, młodsza instruktorka, uczennica klasy dyplomowej Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest:Doris Humphrey (ur. 1895) - amerykańska tancerka, choreografka, jedna z pionierek tańca współczesnego drugiego pokolenia.
Martyna Pola Osińska - tancerka, młodsza instruktorka, uczennica klasy dyplomowej Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest:Maria Khoreva (ur. 2000) - pierwsza solistka baletu Maryjskiego.
Ziemowit Bogusławski - tancerz, choreograf, pedagog i instruktor breakingu, lockingu i akrobatyki. Współtwórca pierwszych oficjalnych grup breakdance w Białymstoku. Pomysłodawca projektu Dom Latających Tancerzy. Jego fotograficzną inspiracją jest:Don Campbell (ur. 1951) - amerykański tancerz i choreograf, twórca tańca Locking.
Justyna Wojciechowska - tancerka, instruktorka zajęć tanecznych w stylu street dance i commercial, choreografka. Jej fotograficzną inspiracją jest: Diana Matos (ur. 1987) - profesjonalna tancerka komercyjna z Portugalii, znana z występów na żywo z takimi artystami jak Jay-Z, Beyonce, Justin Timberlake, aktualnie prowadzi program dla tancerzy w Los Angeles ,,Motus The Company.
Julita Balejko - instruktorka tańca, choreografka, tancerka podlaskich zespołów ludowych, wielokrotna mistrzyni Polski w tańcach polskich.Jej fotograficzną inspiracją jest:Pina Bausch (ur. 1940 ) - niemiecka tancerka oraz choreografka tańca współczesnego o wielkim wpływie na rozwój teatru tańca jako gatunku. Mawiała, że ?nie obchodzi ją, jak poruszają się tancerze, ale, co ich porusza.
Magdalena Winnicka - tancerka, uczennica klasy dyplomowej Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest: Ruth Saint Denis (ur. 1879) - amerykańska tancerka, która stworzyła oryginalny styl tańca oparty na własnej filozofii i tańcach kultury antycznej

TECHNIKA:

Mokry proces kolodionowy - technika fotograficzna, która była uważana za szczyt nowatorstwa w latach 50 tych XIX wieku. Wykonywano w niej zdjęcia zarówno podczas wojny secesyjnej, powstania styczniowego, jak też w tysiącach atelier portretowych do lat 90tych XIX wieku. Szklana płyta była preparowana tuż przed każdą ekspozycją poprzez naniesienie kolodionowej emulsji, by jeszcze jako mokra, zostać naświetloną i wywołaną. W przypadku przezroczystego szkła - otrzymywano negatyw, z którego wykonywano odbitki albuminowe. Przy zastosowaniu czarnej płyty - uzyskiwano pozytywowy unikalny wizerunek.

Wystawę można oglądać od 01.10.2024 do 30.11.2024r. w godzinach pracy Ełckiego Centrum Kultury.

Wystawa w ramach realizacji programu Przestrzenie Sztuki Taniec 2024-2025

paź 29, '24

Kategoria: GłównaWystawa MHE: Wielka Wojna na Mazurach

ZamknijWystawa MHE: Wielka Wojna na Mazurach 21 czerwca 2024

Data: 21-06-2024 - 17-11-2024
Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku
Organizator: Muzeum Historyczne w Ełku
Bilety: wstęp wolny

Muzeum Historyczne w Ełku zaprasza do zwiedzania wystawy
pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza
WIELKA WOJNA NA MAZURACH

Kurator wystawy: Jakub Knyżewski
Projekt i opracowanie graficzne: Janusz Pilecki | VMA Wzorcownia
Autorzy tekstów: Maciej Górny, Jakub Knyżewski, Lesław Sadowski, Piotr Szlanta, Alexander Watson, Rafał Żytyniec

Wystawa pt. Wielka Wojna na Mazurach - przygotowana została z okazji przypadającej w tym roku 110. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Na wystawie prezentujemy bogatą kolekcję broni białej, hełmów i wyposażenia wojskowego z lat 1914-1918, a także pocztówki towarzyszące ówczesnym wydarzeniom. Opowieść o I wojnie światowej jest naszym regionalnym studium przypadku osadzonym jednak w szerokim kontekście historycznym. Staraliśmy się również dotrzeć do uniwersalnego doświadczenia wojny, co - jak się wydaje - jest niezwykle aktualnym wątkiem tej wystawy i próbą osadzenia wystawy historycznej w problemach współczesnego świata.

Wystawa i towarzyszący jej katalog nie powstałaby, gdyby nie bezinteresowne wsparcie oraz zaangażowanie przyjaciół Muzeum Historycznego w Ełku. Szczególne podziękowania należą się osobom, które użyczyły części swych bogatych zbiorów i zgodziły się je pokazać szerszemu gronu odbiorców. Byli to: Marek Buze, Tomasz Grabowski, Krzysztof Gutowski, Łukasz Józef Hubacz, Jerzy Jusiel, Grzegorz Marciniak i Karol Ostrowski, Kasia i Janusz Pileccy. Wyrazy podziękowania należą się również Dariuszowi Jurczakowi, który wspierał proces organizowania wystawy swymi osobistymi kontaktami i bogatą wiedzą z zakresu militariów. Podziękowania kierujemy także w stronę Roberta Sadowskiego - dyrektora Muzeum Wojska w Białymstoku i pracowników tej placówki, którzy użyczyli na naszą wystawę eksponaty ze swoich bogatych zbiorów. Wreszcie dziękujemy profesorom Maciejowi Górnemu (Instytut Historii PAN), Piotrowi Szlancie (Stacja Naukowa PAN w Wiedniu) i Alexandrowi Watsonowi (Uniwersytet Londyński) oraz doktorowi Lesławowi Sadowskiemu za podzielenie się swoją fachową wiedzą i przygotowanie na potrzeby wystawy znakomitych tematycznych esejów.

Wystawę można zwiedzać
od 21 czerwca do 17 listopada 2024
od wtorku do niedzieli w godz. 9.30-16.30
w salach wystawowych MHE, ul. Wąski Tor 1

Wstęp wolny!
WERNISAŻ WYSTAWY:

Kategoria: GłównaWystawa Słynni Katalończycy

ZamknijWystawa Słynni Katalończycy 13 września 2024

Miejsce: Galeria Ślad
Organizator: Ełckie Centrum Kultury
Bilety: wstęp wolny

Podczas wystawy Słynni Katalończycy zobaczymy prace 5 artystów z Katalonii. Uznanych malarzy i grafików, którzy swoją twórczością związani są z tym regionem. To oni w swoich obrazach olejnych, akrylowych, rysunkach, drzeworytach, akwafortach, litografiach i linorytach przedstawiają własne doświadczenia, emocje, świadectwo swojego bytu i interpretację swojej ojczyzny - Katalonii: egocentryczny surrealista Dali, malujący jak pięcioletnie dziecko Miro, informelista Argimon, klasyczny estetyk Alvar oraz abstrakcjonista Grau-Garriga.

Katalonia i jej stolica Barcelona jest nieustającym plenerem artystycznym, gdzie eksperymentują wielcy współcześni architekci, malarze, rzeźbiarze, poeci, pisarze, twórcy teatru, muzycy - z rozmachem tworząc i łącząc tradycję z nową, odważną abstrakcyjną sztuką.

Katalonia to region niezwykły pod względem kulturowym i krajobrazowym, krainą historyczną Półwyspu Iberyjskiego, w której światowej sławy dziedzictwo kultury i sztuki współgra z malowniczością krajobrazu morza i gór. Słynne wybrzeże Costa Brava, gdzie góry schodzą stromo do morza, należy do najbardziej popularnych regionów Morza Śródziemnego. Bajkowe klify i urwiska skalne oraz plaże wciśnięte w skaliste zatoki sąsiadują tu z głośnymi kurortami turystycznymi zabudowanymi hotelami. Costa Brava to także ojczyzna jednego z największych artystów XX wieku - Salvadora Dali, który w rodzinnym mieście Figueres stworzył niezwykłe muzeum surrealizmu - Teatro Museo Dali.

Tak zwany trójkąt Dalego tworzą jeszcze dwa inne niezwykłe obiekty - dom Dalego i Gali w port Lligat koło Cadaques oraz zamek Gali, muzy i żony artysty-Castillo de Pubol.

W sercu Katalonii około 30 kilometrów od wybrzeża Costa Brava leży Girona, która wyróżnia się jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii. Miasto jest dziś ostoją katalońskości, a także drugą po Barcelonie kolebką kultury i sztuki katalońskiej. Położone w południowej części Katalonii wybrzeże Costa Dorada ciągnie się piaszczystymi plażami aż do delty Ebro. Stolicą prowincji jest wspaniała Tarragona, pełna zabytków z czasów Imperium Romanum wpisanych na listę UNESCO. Najbardziej popularnym miasteczkiem nadmorskim w okolicach Barcelony jest leżące na południu Sitges z białą architekturą, piaszczystymi plażami i zabytkami odwiedzanymi na przełomie XIX i XX wieku przez bohemę artystyczną Katalonii.

Wystawę można oglądać od 12.09.2024 do 14.11.2024r. w godzinach pracy Ełckiego Centrum Kultury.

Kategoria: GłównaWystawa FOTOGRAFIA NA SZKLE Andrzeja Górskiego

ZamknijWystawa FOTOGRAFIA NA SZKLE Andrzeja Górskiego 1 października 2024

Data: 01-10-2024 - 30-11-2024
Miejsce: Galeria Hol ECK
Organizator: Ełckie Centrum Kultury
Bilety: wstęp wolny / zapisy w sekretariacie ECK

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII WSPÓŁCZESNYCH TANCERZY REALIZOWANYCH 100-LETNIM APARATEM.
Andrzej Górski - absolwent PWSFiTv w Łodzi oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Pracuje jako nauczyciel fotografii w Białostockim Centrum Edukacji oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku.

Od dwunastu lat zajmuje się XIX wiecznymi technikami fotograficznymi. Posługując się techniką mokrego kolodionu zrealizował wiele projektów. Zrealizowany w ramach stypendium MKiDZN projekt: 1863 został poświęcony powstaniu styczniowemu. Fotografie były publikowane w magazynie National Geographic Polska. Od 2013 roku posługując się stuletnim aparatem Autor realizował projekt dokumentalny: jak podróżowano w XIX wieku. Wątek morski był rejestrowany na największych polskich żaglowcach szkoleniowych: Dar Młodzieży, Zawisza Czarny, Kapitan Borchardt. W 2019 podsumowaniem projektu była wystawa: Transport dóbr i obrazów w Galerii Slendzńskich w Białymstoku. Wraz z Maciejem Rantem i Tomaszem Adamskim jest współautorem projektu: Wyśniona historia kina na Podlasiu. Premiera podsumowującej wystawy i towarzyszącemu jej albumu miała miejsce w 2022 roku podczas festiwalu Wschód Kultury, której organizatorem był Białostocki Ośrodek Kultury.
ZAINSPIROWANI FOTOGRAFIAMI ZNANYCH ARTYSTÓW TAŃCA
W projekcie udział wzięli:

Karolina Januszek - tancerka, choreografka, absolwentka Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Jej fotograficzną inspiracją jest: Yvonne Rainer (ur. 1934) - amerykańska tancerka, choreografka, autorka filmów eksperymentalnych. Jej twórczość ma fundamentalne znaczenie dla wielu dyscyplin i ruchów: tańca, kina, feminizmu, minimalizmu, sztuki konceptualnej i postmodernizmu.
Paula Gogol - absolwentka Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie , aktorka Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest: Gwen Verdon (ur. 1925) - amerykańska tancerka i aktorka, gwiazda Broadwayu, zdobywczyni 4 nagród Tony Awards, niedoceniona choreografka.
Emilia Kamińska-Sak - instruktorka tańca jazzowego, absolwentka Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego z Dziedziny Tańca Jazzowego w Kieleckim Teatrze Tańca. Jej fotograficzną inspiracją jest: Martha Graham (ur. 1894) - amerykańska tancerka, choreografka i pedagożka tańca. Prekursorka tańca modern.
Mateusz Dawidziuk - student Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku Choreografia i techniki tańca, aktor scen muzycznych. Jego fotograficzną inspiracją jest: Angela Isadora Duncan (ur. 1877 lub 1878) ? prekursorka tańca współczesnego. Poszukując nowej drogi w kreowaniu ruchu, złamała konwencję tańca klasycznego, tańcząc boso ubrana w lekkie tuniki.
Jarosław Piętka - tancerz, choreograf, performer, student Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku Choreografia i techniki tańca. Jego fotograficzną inspiracją jest:Ohad Naharin (ur. 1952) - twórca innowacyjnego języka ruchu GaGa, który przez swoją inwencję zrewolucjonizował metodę szkolenia tancerzy Batsheva Dance Company, przeradzając się następnie w światowy system kształcenia w dziedzinie praktyki ruchu.
Hanna Mocarska - tancerka Opery i Filharmonii Podlaskiej, pedagożka w Niepublicznej Szkole Sztuki Tańca w Białymstoku, choreografka, teoretyczka tańca, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu oraz Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie (na kierunku Choreografia i teoria tańca). Jej fotograficzną inspiracją jest:Crystal Pite (ur. 1970) - kanadyjska tancerka i choreografka, założycielka i dyrektor artystyczny Kidd Pivot.
Zuzanna Alicja Knyszewska - tancerka, młodsza instruktorka, uczennica klasy dyplomowej Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest:Doris Humphrey (ur. 1895) - amerykańska tancerka, choreografka, jedna z pionierek tańca współczesnego drugiego pokolenia.
Martyna Pola Osińska - tancerka, młodsza instruktorka, uczennica klasy dyplomowej Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest:Maria Khoreva (ur. 2000) - pierwsza solistka baletu Maryjskiego.
Ziemowit Bogusławski - tancerz, choreograf, pedagog i instruktor breakingu, lockingu i akrobatyki. Współtwórca pierwszych oficjalnych grup breakdance w Białymstoku. Pomysłodawca projektu Dom Latających Tancerzy. Jego fotograficzną inspiracją jest:Don Campbell (ur. 1951) - amerykański tancerz i choreograf, twórca tańca Locking.
Justyna Wojciechowska - tancerka, instruktorka zajęć tanecznych w stylu street dance i commercial, choreografka. Jej fotograficzną inspiracją jest: Diana Matos (ur. 1987) - profesjonalna tancerka komercyjna z Portugalii, znana z występów na żywo z takimi artystami jak Jay-Z, Beyonce, Justin Timberlake, aktualnie prowadzi program dla tancerzy w Los Angeles ,,Motus The Company.
Julita Balejko - instruktorka tańca, choreografka, tancerka podlaskich zespołów ludowych, wielokrotna mistrzyni Polski w tańcach polskich.Jej fotograficzną inspiracją jest:Pina Bausch (ur. 1940 ) - niemiecka tancerka oraz choreografka tańca współczesnego o wielkim wpływie na rozwój teatru tańca jako gatunku. Mawiała, że ?nie obchodzi ją, jak poruszają się tancerze, ale, co ich porusza.
Magdalena Winnicka - tancerka, uczennica klasy dyplomowej Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest: Ruth Saint Denis (ur. 1879) - amerykańska tancerka, która stworzyła oryginalny styl tańca oparty na własnej filozofii i tańcach kultury antycznej

TECHNIKA:

Mokry proces kolodionowy - technika fotograficzna, która była uważana za szczyt nowatorstwa w latach 50 tych XIX wieku. Wykonywano w niej zdjęcia zarówno podczas wojny secesyjnej, powstania styczniowego, jak też w tysiącach atelier portretowych do lat 90tych XIX wieku. Szklana płyta była preparowana tuż przed każdą ekspozycją poprzez naniesienie kolodionowej emulsji, by jeszcze jako mokra, zostać naświetloną i wywołaną. W przypadku przezroczystego szkła - otrzymywano negatyw, z którego wykonywano odbitki albuminowe. Przy zastosowaniu czarnej płyty - uzyskiwano pozytywowy unikalny wizerunek.

Wystawę można oglądać od 01.10.2024 do 30.11.2024r. w godzinach pracy Ełckiego Centrum Kultury.

Wystawa w ramach realizacji programu Przestrzenie Sztuki Taniec 2024-2025

paź 30, '24

Kategoria: GłównaWystawa MHE: Wielka Wojna na Mazurach

ZamknijWystawa MHE: Wielka Wojna na Mazurach 21 czerwca 2024

Data: 21-06-2024 - 17-11-2024
Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku
Organizator: Muzeum Historyczne w Ełku
Bilety: wstęp wolny

Muzeum Historyczne w Ełku zaprasza do zwiedzania wystawy
pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza
WIELKA WOJNA NA MAZURACH

Kurator wystawy: Jakub Knyżewski
Projekt i opracowanie graficzne: Janusz Pilecki | VMA Wzorcownia
Autorzy tekstów: Maciej Górny, Jakub Knyżewski, Lesław Sadowski, Piotr Szlanta, Alexander Watson, Rafał Żytyniec

Wystawa pt. Wielka Wojna na Mazurach - przygotowana została z okazji przypadającej w tym roku 110. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Na wystawie prezentujemy bogatą kolekcję broni białej, hełmów i wyposażenia wojskowego z lat 1914-1918, a także pocztówki towarzyszące ówczesnym wydarzeniom. Opowieść o I wojnie światowej jest naszym regionalnym studium przypadku osadzonym jednak w szerokim kontekście historycznym. Staraliśmy się również dotrzeć do uniwersalnego doświadczenia wojny, co - jak się wydaje - jest niezwykle aktualnym wątkiem tej wystawy i próbą osadzenia wystawy historycznej w problemach współczesnego świata.

Wystawa i towarzyszący jej katalog nie powstałaby, gdyby nie bezinteresowne wsparcie oraz zaangażowanie przyjaciół Muzeum Historycznego w Ełku. Szczególne podziękowania należą się osobom, które użyczyły części swych bogatych zbiorów i zgodziły się je pokazać szerszemu gronu odbiorców. Byli to: Marek Buze, Tomasz Grabowski, Krzysztof Gutowski, Łukasz Józef Hubacz, Jerzy Jusiel, Grzegorz Marciniak i Karol Ostrowski, Kasia i Janusz Pileccy. Wyrazy podziękowania należą się również Dariuszowi Jurczakowi, który wspierał proces organizowania wystawy swymi osobistymi kontaktami i bogatą wiedzą z zakresu militariów. Podziękowania kierujemy także w stronę Roberta Sadowskiego - dyrektora Muzeum Wojska w Białymstoku i pracowników tej placówki, którzy użyczyli na naszą wystawę eksponaty ze swoich bogatych zbiorów. Wreszcie dziękujemy profesorom Maciejowi Górnemu (Instytut Historii PAN), Piotrowi Szlancie (Stacja Naukowa PAN w Wiedniu) i Alexandrowi Watsonowi (Uniwersytet Londyński) oraz doktorowi Lesławowi Sadowskiemu za podzielenie się swoją fachową wiedzą i przygotowanie na potrzeby wystawy znakomitych tematycznych esejów.

Wystawę można zwiedzać
od 21 czerwca do 17 listopada 2024
od wtorku do niedzieli w godz. 9.30-16.30
w salach wystawowych MHE, ul. Wąski Tor 1

Wstęp wolny!
WERNISAŻ WYSTAWY:

Kategoria: GłównaWystawa Słynni Katalończycy

ZamknijWystawa Słynni Katalończycy 13 września 2024

Miejsce: Galeria Ślad
Organizator: Ełckie Centrum Kultury
Bilety: wstęp wolny

Podczas wystawy Słynni Katalończycy zobaczymy prace 5 artystów z Katalonii. Uznanych malarzy i grafików, którzy swoją twórczością związani są z tym regionem. To oni w swoich obrazach olejnych, akrylowych, rysunkach, drzeworytach, akwafortach, litografiach i linorytach przedstawiają własne doświadczenia, emocje, świadectwo swojego bytu i interpretację swojej ojczyzny - Katalonii: egocentryczny surrealista Dali, malujący jak pięcioletnie dziecko Miro, informelista Argimon, klasyczny estetyk Alvar oraz abstrakcjonista Grau-Garriga.

Katalonia i jej stolica Barcelona jest nieustającym plenerem artystycznym, gdzie eksperymentują wielcy współcześni architekci, malarze, rzeźbiarze, poeci, pisarze, twórcy teatru, muzycy - z rozmachem tworząc i łącząc tradycję z nową, odważną abstrakcyjną sztuką.

Katalonia to region niezwykły pod względem kulturowym i krajobrazowym, krainą historyczną Półwyspu Iberyjskiego, w której światowej sławy dziedzictwo kultury i sztuki współgra z malowniczością krajobrazu morza i gór. Słynne wybrzeże Costa Brava, gdzie góry schodzą stromo do morza, należy do najbardziej popularnych regionów Morza Śródziemnego. Bajkowe klify i urwiska skalne oraz plaże wciśnięte w skaliste zatoki sąsiadują tu z głośnymi kurortami turystycznymi zabudowanymi hotelami. Costa Brava to także ojczyzna jednego z największych artystów XX wieku - Salvadora Dali, który w rodzinnym mieście Figueres stworzył niezwykłe muzeum surrealizmu - Teatro Museo Dali.

Tak zwany trójkąt Dalego tworzą jeszcze dwa inne niezwykłe obiekty - dom Dalego i Gali w port Lligat koło Cadaques oraz zamek Gali, muzy i żony artysty-Castillo de Pubol.

W sercu Katalonii około 30 kilometrów od wybrzeża Costa Brava leży Girona, która wyróżnia się jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii. Miasto jest dziś ostoją katalońskości, a także drugą po Barcelonie kolebką kultury i sztuki katalońskiej. Położone w południowej części Katalonii wybrzeże Costa Dorada ciągnie się piaszczystymi plażami aż do delty Ebro. Stolicą prowincji jest wspaniała Tarragona, pełna zabytków z czasów Imperium Romanum wpisanych na listę UNESCO. Najbardziej popularnym miasteczkiem nadmorskim w okolicach Barcelony jest leżące na południu Sitges z białą architekturą, piaszczystymi plażami i zabytkami odwiedzanymi na przełomie XIX i XX wieku przez bohemę artystyczną Katalonii.

Wystawę można oglądać od 12.09.2024 do 14.11.2024r. w godzinach pracy Ełckiego Centrum Kultury.

Kategoria: GłównaWystawa FOTOGRAFIA NA SZKLE Andrzeja Górskiego

ZamknijWystawa FOTOGRAFIA NA SZKLE Andrzeja Górskiego 1 października 2024

Data: 01-10-2024 - 30-11-2024
Miejsce: Galeria Hol ECK
Organizator: Ełckie Centrum Kultury
Bilety: wstęp wolny / zapisy w sekretariacie ECK

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII WSPÓŁCZESNYCH TANCERZY REALIZOWANYCH 100-LETNIM APARATEM.
Andrzej Górski - absolwent PWSFiTv w Łodzi oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Pracuje jako nauczyciel fotografii w Białostockim Centrum Edukacji oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku.

Od dwunastu lat zajmuje się XIX wiecznymi technikami fotograficznymi. Posługując się techniką mokrego kolodionu zrealizował wiele projektów. Zrealizowany w ramach stypendium MKiDZN projekt: 1863 został poświęcony powstaniu styczniowemu. Fotografie były publikowane w magazynie National Geographic Polska. Od 2013 roku posługując się stuletnim aparatem Autor realizował projekt dokumentalny: jak podróżowano w XIX wieku. Wątek morski był rejestrowany na największych polskich żaglowcach szkoleniowych: Dar Młodzieży, Zawisza Czarny, Kapitan Borchardt. W 2019 podsumowaniem projektu była wystawa: Transport dóbr i obrazów w Galerii Slendzńskich w Białymstoku. Wraz z Maciejem Rantem i Tomaszem Adamskim jest współautorem projektu: Wyśniona historia kina na Podlasiu. Premiera podsumowującej wystawy i towarzyszącemu jej albumu miała miejsce w 2022 roku podczas festiwalu Wschód Kultury, której organizatorem był Białostocki Ośrodek Kultury.
ZAINSPIROWANI FOTOGRAFIAMI ZNANYCH ARTYSTÓW TAŃCA
W projekcie udział wzięli:

Karolina Januszek - tancerka, choreografka, absolwentka Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Jej fotograficzną inspiracją jest: Yvonne Rainer (ur. 1934) - amerykańska tancerka, choreografka, autorka filmów eksperymentalnych. Jej twórczość ma fundamentalne znaczenie dla wielu dyscyplin i ruchów: tańca, kina, feminizmu, minimalizmu, sztuki konceptualnej i postmodernizmu.
Paula Gogol - absolwentka Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie , aktorka Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest: Gwen Verdon (ur. 1925) - amerykańska tancerka i aktorka, gwiazda Broadwayu, zdobywczyni 4 nagród Tony Awards, niedoceniona choreografka.
Emilia Kamińska-Sak - instruktorka tańca jazzowego, absolwentka Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego z Dziedziny Tańca Jazzowego w Kieleckim Teatrze Tańca. Jej fotograficzną inspiracją jest: Martha Graham (ur. 1894) - amerykańska tancerka, choreografka i pedagożka tańca. Prekursorka tańca modern.
Mateusz Dawidziuk - student Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku Choreografia i techniki tańca, aktor scen muzycznych. Jego fotograficzną inspiracją jest: Angela Isadora Duncan (ur. 1877 lub 1878) ? prekursorka tańca współczesnego. Poszukując nowej drogi w kreowaniu ruchu, złamała konwencję tańca klasycznego, tańcząc boso ubrana w lekkie tuniki.
Jarosław Piętka - tancerz, choreograf, performer, student Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku Choreografia i techniki tańca. Jego fotograficzną inspiracją jest:Ohad Naharin (ur. 1952) - twórca innowacyjnego języka ruchu GaGa, który przez swoją inwencję zrewolucjonizował metodę szkolenia tancerzy Batsheva Dance Company, przeradzając się następnie w światowy system kształcenia w dziedzinie praktyki ruchu.
Hanna Mocarska - tancerka Opery i Filharmonii Podlaskiej, pedagożka w Niepublicznej Szkole Sztuki Tańca w Białymstoku, choreografka, teoretyczka tańca, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu oraz Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie (na kierunku Choreografia i teoria tańca). Jej fotograficzną inspiracją jest:Crystal Pite (ur. 1970) - kanadyjska tancerka i choreografka, założycielka i dyrektor artystyczny Kidd Pivot.
Zuzanna Alicja Knyszewska - tancerka, młodsza instruktorka, uczennica klasy dyplomowej Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest:Doris Humphrey (ur. 1895) - amerykańska tancerka, choreografka, jedna z pionierek tańca współczesnego drugiego pokolenia.
Martyna Pola Osińska - tancerka, młodsza instruktorka, uczennica klasy dyplomowej Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest:Maria Khoreva (ur. 2000) - pierwsza solistka baletu Maryjskiego.
Ziemowit Bogusławski - tancerz, choreograf, pedagog i instruktor breakingu, lockingu i akrobatyki. Współtwórca pierwszych oficjalnych grup breakdance w Białymstoku. Pomysłodawca projektu Dom Latających Tancerzy. Jego fotograficzną inspiracją jest:Don Campbell (ur. 1951) - amerykański tancerz i choreograf, twórca tańca Locking.
Justyna Wojciechowska - tancerka, instruktorka zajęć tanecznych w stylu street dance i commercial, choreografka. Jej fotograficzną inspiracją jest: Diana Matos (ur. 1987) - profesjonalna tancerka komercyjna z Portugalii, znana z występów na żywo z takimi artystami jak Jay-Z, Beyonce, Justin Timberlake, aktualnie prowadzi program dla tancerzy w Los Angeles ,,Motus The Company.
Julita Balejko - instruktorka tańca, choreografka, tancerka podlaskich zespołów ludowych, wielokrotna mistrzyni Polski w tańcach polskich.Jej fotograficzną inspiracją jest:Pina Bausch (ur. 1940 ) - niemiecka tancerka oraz choreografka tańca współczesnego o wielkim wpływie na rozwój teatru tańca jako gatunku. Mawiała, że ?nie obchodzi ją, jak poruszają się tancerze, ale, co ich porusza.
Magdalena Winnicka - tancerka, uczennica klasy dyplomowej Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest: Ruth Saint Denis (ur. 1879) - amerykańska tancerka, która stworzyła oryginalny styl tańca oparty na własnej filozofii i tańcach kultury antycznej

TECHNIKA:

Mokry proces kolodionowy - technika fotograficzna, która była uważana za szczyt nowatorstwa w latach 50 tych XIX wieku. Wykonywano w niej zdjęcia zarówno podczas wojny secesyjnej, powstania styczniowego, jak też w tysiącach atelier portretowych do lat 90tych XIX wieku. Szklana płyta była preparowana tuż przed każdą ekspozycją poprzez naniesienie kolodionowej emulsji, by jeszcze jako mokra, zostać naświetloną i wywołaną. W przypadku przezroczystego szkła - otrzymywano negatyw, z którego wykonywano odbitki albuminowe. Przy zastosowaniu czarnej płyty - uzyskiwano pozytywowy unikalny wizerunek.

Wystawę można oglądać od 01.10.2024 do 30.11.2024r. w godzinach pracy Ełckiego Centrum Kultury.

Wystawa w ramach realizacji programu Przestrzenie Sztuki Taniec 2024-2025

paź 31, '24

Kategoria: GłównaWystawa MHE: Wielka Wojna na Mazurach

ZamknijWystawa MHE: Wielka Wojna na Mazurach 21 czerwca 2024

Data: 21-06-2024 - 17-11-2024
Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku
Organizator: Muzeum Historyczne w Ełku
Bilety: wstęp wolny

Muzeum Historyczne w Ełku zaprasza do zwiedzania wystawy
pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza
WIELKA WOJNA NA MAZURACH

Kurator wystawy: Jakub Knyżewski
Projekt i opracowanie graficzne: Janusz Pilecki | VMA Wzorcownia
Autorzy tekstów: Maciej Górny, Jakub Knyżewski, Lesław Sadowski, Piotr Szlanta, Alexander Watson, Rafał Żytyniec

Wystawa pt. Wielka Wojna na Mazurach - przygotowana została z okazji przypadającej w tym roku 110. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Na wystawie prezentujemy bogatą kolekcję broni białej, hełmów i wyposażenia wojskowego z lat 1914-1918, a także pocztówki towarzyszące ówczesnym wydarzeniom. Opowieść o I wojnie światowej jest naszym regionalnym studium przypadku osadzonym jednak w szerokim kontekście historycznym. Staraliśmy się również dotrzeć do uniwersalnego doświadczenia wojny, co - jak się wydaje - jest niezwykle aktualnym wątkiem tej wystawy i próbą osadzenia wystawy historycznej w problemach współczesnego świata.

Wystawa i towarzyszący jej katalog nie powstałaby, gdyby nie bezinteresowne wsparcie oraz zaangażowanie przyjaciół Muzeum Historycznego w Ełku. Szczególne podziękowania należą się osobom, które użyczyły części swych bogatych zbiorów i zgodziły się je pokazać szerszemu gronu odbiorców. Byli to: Marek Buze, Tomasz Grabowski, Krzysztof Gutowski, Łukasz Józef Hubacz, Jerzy Jusiel, Grzegorz Marciniak i Karol Ostrowski, Kasia i Janusz Pileccy. Wyrazy podziękowania należą się również Dariuszowi Jurczakowi, który wspierał proces organizowania wystawy swymi osobistymi kontaktami i bogatą wiedzą z zakresu militariów. Podziękowania kierujemy także w stronę Roberta Sadowskiego - dyrektora Muzeum Wojska w Białymstoku i pracowników tej placówki, którzy użyczyli na naszą wystawę eksponaty ze swoich bogatych zbiorów. Wreszcie dziękujemy profesorom Maciejowi Górnemu (Instytut Historii PAN), Piotrowi Szlancie (Stacja Naukowa PAN w Wiedniu) i Alexandrowi Watsonowi (Uniwersytet Londyński) oraz doktorowi Lesławowi Sadowskiemu za podzielenie się swoją fachową wiedzą i przygotowanie na potrzeby wystawy znakomitych tematycznych esejów.

Wystawę można zwiedzać
od 21 czerwca do 17 listopada 2024
od wtorku do niedzieli w godz. 9.30-16.30
w salach wystawowych MHE, ul. Wąski Tor 1

Wstęp wolny!
WERNISAŻ WYSTAWY:

Kategoria: GłównaWystawa Słynni Katalończycy

ZamknijWystawa Słynni Katalończycy 13 września 2024

Miejsce: Galeria Ślad
Organizator: Ełckie Centrum Kultury
Bilety: wstęp wolny

Podczas wystawy Słynni Katalończycy zobaczymy prace 5 artystów z Katalonii. Uznanych malarzy i grafików, którzy swoją twórczością związani są z tym regionem. To oni w swoich obrazach olejnych, akrylowych, rysunkach, drzeworytach, akwafortach, litografiach i linorytach przedstawiają własne doświadczenia, emocje, świadectwo swojego bytu i interpretację swojej ojczyzny - Katalonii: egocentryczny surrealista Dali, malujący jak pięcioletnie dziecko Miro, informelista Argimon, klasyczny estetyk Alvar oraz abstrakcjonista Grau-Garriga.

Katalonia i jej stolica Barcelona jest nieustającym plenerem artystycznym, gdzie eksperymentują wielcy współcześni architekci, malarze, rzeźbiarze, poeci, pisarze, twórcy teatru, muzycy - z rozmachem tworząc i łącząc tradycję z nową, odważną abstrakcyjną sztuką.

Katalonia to region niezwykły pod względem kulturowym i krajobrazowym, krainą historyczną Półwyspu Iberyjskiego, w której światowej sławy dziedzictwo kultury i sztuki współgra z malowniczością krajobrazu morza i gór. Słynne wybrzeże Costa Brava, gdzie góry schodzą stromo do morza, należy do najbardziej popularnych regionów Morza Śródziemnego. Bajkowe klify i urwiska skalne oraz plaże wciśnięte w skaliste zatoki sąsiadują tu z głośnymi kurortami turystycznymi zabudowanymi hotelami. Costa Brava to także ojczyzna jednego z największych artystów XX wieku - Salvadora Dali, który w rodzinnym mieście Figueres stworzył niezwykłe muzeum surrealizmu - Teatro Museo Dali.

Tak zwany trójkąt Dalego tworzą jeszcze dwa inne niezwykłe obiekty - dom Dalego i Gali w port Lligat koło Cadaques oraz zamek Gali, muzy i żony artysty-Castillo de Pubol.

W sercu Katalonii około 30 kilometrów od wybrzeża Costa Brava leży Girona, która wyróżnia się jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii. Miasto jest dziś ostoją katalońskości, a także drugą po Barcelonie kolebką kultury i sztuki katalońskiej. Położone w południowej części Katalonii wybrzeże Costa Dorada ciągnie się piaszczystymi plażami aż do delty Ebro. Stolicą prowincji jest wspaniała Tarragona, pełna zabytków z czasów Imperium Romanum wpisanych na listę UNESCO. Najbardziej popularnym miasteczkiem nadmorskim w okolicach Barcelony jest leżące na południu Sitges z białą architekturą, piaszczystymi plażami i zabytkami odwiedzanymi na przełomie XIX i XX wieku przez bohemę artystyczną Katalonii.

Wystawę można oglądać od 12.09.2024 do 14.11.2024r. w godzinach pracy Ełckiego Centrum Kultury.

Kategoria: GłównaWystawa FOTOGRAFIA NA SZKLE Andrzeja Górskiego

ZamknijWystawa FOTOGRAFIA NA SZKLE Andrzeja Górskiego 1 października 2024

Data: 01-10-2024 - 30-11-2024
Miejsce: Galeria Hol ECK
Organizator: Ełckie Centrum Kultury
Bilety: wstęp wolny / zapisy w sekretariacie ECK

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII WSPÓŁCZESNYCH TANCERZY REALIZOWANYCH 100-LETNIM APARATEM.
Andrzej Górski - absolwent PWSFiTv w Łodzi oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Pracuje jako nauczyciel fotografii w Białostockim Centrum Edukacji oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku.

Od dwunastu lat zajmuje się XIX wiecznymi technikami fotograficznymi. Posługując się techniką mokrego kolodionu zrealizował wiele projektów. Zrealizowany w ramach stypendium MKiDZN projekt: 1863 został poświęcony powstaniu styczniowemu. Fotografie były publikowane w magazynie National Geographic Polska. Od 2013 roku posługując się stuletnim aparatem Autor realizował projekt dokumentalny: jak podróżowano w XIX wieku. Wątek morski był rejestrowany na największych polskich żaglowcach szkoleniowych: Dar Młodzieży, Zawisza Czarny, Kapitan Borchardt. W 2019 podsumowaniem projektu była wystawa: Transport dóbr i obrazów w Galerii Slendzńskich w Białymstoku. Wraz z Maciejem Rantem i Tomaszem Adamskim jest współautorem projektu: Wyśniona historia kina na Podlasiu. Premiera podsumowującej wystawy i towarzyszącemu jej albumu miała miejsce w 2022 roku podczas festiwalu Wschód Kultury, której organizatorem był Białostocki Ośrodek Kultury.
ZAINSPIROWANI FOTOGRAFIAMI ZNANYCH ARTYSTÓW TAŃCA
W projekcie udział wzięli:

Karolina Januszek - tancerka, choreografka, absolwentka Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Jej fotograficzną inspiracją jest: Yvonne Rainer (ur. 1934) - amerykańska tancerka, choreografka, autorka filmów eksperymentalnych. Jej twórczość ma fundamentalne znaczenie dla wielu dyscyplin i ruchów: tańca, kina, feminizmu, minimalizmu, sztuki konceptualnej i postmodernizmu.
Paula Gogol - absolwentka Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie , aktorka Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest: Gwen Verdon (ur. 1925) - amerykańska tancerka i aktorka, gwiazda Broadwayu, zdobywczyni 4 nagród Tony Awards, niedoceniona choreografka.
Emilia Kamińska-Sak - instruktorka tańca jazzowego, absolwentka Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego z Dziedziny Tańca Jazzowego w Kieleckim Teatrze Tańca. Jej fotograficzną inspiracją jest: Martha Graham (ur. 1894) - amerykańska tancerka, choreografka i pedagożka tańca. Prekursorka tańca modern.
Mateusz Dawidziuk - student Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku Choreografia i techniki tańca, aktor scen muzycznych. Jego fotograficzną inspiracją jest: Angela Isadora Duncan (ur. 1877 lub 1878) ? prekursorka tańca współczesnego. Poszukując nowej drogi w kreowaniu ruchu, złamała konwencję tańca klasycznego, tańcząc boso ubrana w lekkie tuniki.
Jarosław Piętka - tancerz, choreograf, performer, student Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku Choreografia i techniki tańca. Jego fotograficzną inspiracją jest:Ohad Naharin (ur. 1952) - twórca innowacyjnego języka ruchu GaGa, który przez swoją inwencję zrewolucjonizował metodę szkolenia tancerzy Batsheva Dance Company, przeradzając się następnie w światowy system kształcenia w dziedzinie praktyki ruchu.
Hanna Mocarska - tancerka Opery i Filharmonii Podlaskiej, pedagożka w Niepublicznej Szkole Sztuki Tańca w Białymstoku, choreografka, teoretyczka tańca, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu oraz Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie (na kierunku Choreografia i teoria tańca). Jej fotograficzną inspiracją jest:Crystal Pite (ur. 1970) - kanadyjska tancerka i choreografka, założycielka i dyrektor artystyczny Kidd Pivot.
Zuzanna Alicja Knyszewska - tancerka, młodsza instruktorka, uczennica klasy dyplomowej Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest:Doris Humphrey (ur. 1895) - amerykańska tancerka, choreografka, jedna z pionierek tańca współczesnego drugiego pokolenia.
Martyna Pola Osińska - tancerka, młodsza instruktorka, uczennica klasy dyplomowej Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest:Maria Khoreva (ur. 2000) - pierwsza solistka baletu Maryjskiego.
Ziemowit Bogusławski - tancerz, choreograf, pedagog i instruktor breakingu, lockingu i akrobatyki. Współtwórca pierwszych oficjalnych grup breakdance w Białymstoku. Pomysłodawca projektu Dom Latających Tancerzy. Jego fotograficzną inspiracją jest:Don Campbell (ur. 1951) - amerykański tancerz i choreograf, twórca tańca Locking.
Justyna Wojciechowska - tancerka, instruktorka zajęć tanecznych w stylu street dance i commercial, choreografka. Jej fotograficzną inspiracją jest: Diana Matos (ur. 1987) - profesjonalna tancerka komercyjna z Portugalii, znana z występów na żywo z takimi artystami jak Jay-Z, Beyonce, Justin Timberlake, aktualnie prowadzi program dla tancerzy w Los Angeles ,,Motus The Company.
Julita Balejko - instruktorka tańca, choreografka, tancerka podlaskich zespołów ludowych, wielokrotna mistrzyni Polski w tańcach polskich.Jej fotograficzną inspiracją jest:Pina Bausch (ur. 1940 ) - niemiecka tancerka oraz choreografka tańca współczesnego o wielkim wpływie na rozwój teatru tańca jako gatunku. Mawiała, że ?nie obchodzi ją, jak poruszają się tancerze, ale, co ich porusza.
Magdalena Winnicka - tancerka, uczennica klasy dyplomowej Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest: Ruth Saint Denis (ur. 1879) - amerykańska tancerka, która stworzyła oryginalny styl tańca oparty na własnej filozofii i tańcach kultury antycznej

TECHNIKA:

Mokry proces kolodionowy - technika fotograficzna, która była uważana za szczyt nowatorstwa w latach 50 tych XIX wieku. Wykonywano w niej zdjęcia zarówno podczas wojny secesyjnej, powstania styczniowego, jak też w tysiącach atelier portretowych do lat 90tych XIX wieku. Szklana płyta była preparowana tuż przed każdą ekspozycją poprzez naniesienie kolodionowej emulsji, by jeszcze jako mokra, zostać naświetloną i wywołaną. W przypadku przezroczystego szkła - otrzymywano negatyw, z którego wykonywano odbitki albuminowe. Przy zastosowaniu czarnej płyty - uzyskiwano pozytywowy unikalny wizerunek.

Wystawę można oglądać od 01.10.2024 do 30.11.2024r. w godzinach pracy Ełckiego Centrum Kultury.

Wystawa w ramach realizacji programu Przestrzenie Sztuki Taniec 2024-2025

lis 1, '24

Kategoria: GłównaWystawa MHE: Wielka Wojna na Mazurach

ZamknijWystawa MHE: Wielka Wojna na Mazurach 21 czerwca 2024

Data: 21-06-2024 - 17-11-2024
Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku
Organizator: Muzeum Historyczne w Ełku
Bilety: wstęp wolny

Muzeum Historyczne w Ełku zaprasza do zwiedzania wystawy
pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza
WIELKA WOJNA NA MAZURACH

Kurator wystawy: Jakub Knyżewski
Projekt i opracowanie graficzne: Janusz Pilecki | VMA Wzorcownia
Autorzy tekstów: Maciej Górny, Jakub Knyżewski, Lesław Sadowski, Piotr Szlanta, Alexander Watson, Rafał Żytyniec

Wystawa pt. Wielka Wojna na Mazurach - przygotowana została z okazji przypadającej w tym roku 110. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Na wystawie prezentujemy bogatą kolekcję broni białej, hełmów i wyposażenia wojskowego z lat 1914-1918, a także pocztówki towarzyszące ówczesnym wydarzeniom. Opowieść o I wojnie światowej jest naszym regionalnym studium przypadku osadzonym jednak w szerokim kontekście historycznym. Staraliśmy się również dotrzeć do uniwersalnego doświadczenia wojny, co - jak się wydaje - jest niezwykle aktualnym wątkiem tej wystawy i próbą osadzenia wystawy historycznej w problemach współczesnego świata.

Wystawa i towarzyszący jej katalog nie powstałaby, gdyby nie bezinteresowne wsparcie oraz zaangażowanie przyjaciół Muzeum Historycznego w Ełku. Szczególne podziękowania należą się osobom, które użyczyły części swych bogatych zbiorów i zgodziły się je pokazać szerszemu gronu odbiorców. Byli to: Marek Buze, Tomasz Grabowski, Krzysztof Gutowski, Łukasz Józef Hubacz, Jerzy Jusiel, Grzegorz Marciniak i Karol Ostrowski, Kasia i Janusz Pileccy. Wyrazy podziękowania należą się również Dariuszowi Jurczakowi, który wspierał proces organizowania wystawy swymi osobistymi kontaktami i bogatą wiedzą z zakresu militariów. Podziękowania kierujemy także w stronę Roberta Sadowskiego - dyrektora Muzeum Wojska w Białymstoku i pracowników tej placówki, którzy użyczyli na naszą wystawę eksponaty ze swoich bogatych zbiorów. Wreszcie dziękujemy profesorom Maciejowi Górnemu (Instytut Historii PAN), Piotrowi Szlancie (Stacja Naukowa PAN w Wiedniu) i Alexandrowi Watsonowi (Uniwersytet Londyński) oraz doktorowi Lesławowi Sadowskiemu za podzielenie się swoją fachową wiedzą i przygotowanie na potrzeby wystawy znakomitych tematycznych esejów.

Wystawę można zwiedzać
od 21 czerwca do 17 listopada 2024
od wtorku do niedzieli w godz. 9.30-16.30
w salach wystawowych MHE, ul. Wąski Tor 1

Wstęp wolny!
WERNISAŻ WYSTAWY:

Kategoria: GłównaWystawa Słynni Katalończycy

ZamknijWystawa Słynni Katalończycy 13 września 2024

Miejsce: Galeria Ślad
Organizator: Ełckie Centrum Kultury
Bilety: wstęp wolny

Podczas wystawy Słynni Katalończycy zobaczymy prace 5 artystów z Katalonii. Uznanych malarzy i grafików, którzy swoją twórczością związani są z tym regionem. To oni w swoich obrazach olejnych, akrylowych, rysunkach, drzeworytach, akwafortach, litografiach i linorytach przedstawiają własne doświadczenia, emocje, świadectwo swojego bytu i interpretację swojej ojczyzny - Katalonii: egocentryczny surrealista Dali, malujący jak pięcioletnie dziecko Miro, informelista Argimon, klasyczny estetyk Alvar oraz abstrakcjonista Grau-Garriga.

Katalonia i jej stolica Barcelona jest nieustającym plenerem artystycznym, gdzie eksperymentują wielcy współcześni architekci, malarze, rzeźbiarze, poeci, pisarze, twórcy teatru, muzycy - z rozmachem tworząc i łącząc tradycję z nową, odważną abstrakcyjną sztuką.

Katalonia to region niezwykły pod względem kulturowym i krajobrazowym, krainą historyczną Półwyspu Iberyjskiego, w której światowej sławy dziedzictwo kultury i sztuki współgra z malowniczością krajobrazu morza i gór. Słynne wybrzeże Costa Brava, gdzie góry schodzą stromo do morza, należy do najbardziej popularnych regionów Morza Śródziemnego. Bajkowe klify i urwiska skalne oraz plaże wciśnięte w skaliste zatoki sąsiadują tu z głośnymi kurortami turystycznymi zabudowanymi hotelami. Costa Brava to także ojczyzna jednego z największych artystów XX wieku - Salvadora Dali, który w rodzinnym mieście Figueres stworzył niezwykłe muzeum surrealizmu - Teatro Museo Dali.

Tak zwany trójkąt Dalego tworzą jeszcze dwa inne niezwykłe obiekty - dom Dalego i Gali w port Lligat koło Cadaques oraz zamek Gali, muzy i żony artysty-Castillo de Pubol.

W sercu Katalonii około 30 kilometrów od wybrzeża Costa Brava leży Girona, która wyróżnia się jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii. Miasto jest dziś ostoją katalońskości, a także drugą po Barcelonie kolebką kultury i sztuki katalońskiej. Położone w południowej części Katalonii wybrzeże Costa Dorada ciągnie się piaszczystymi plażami aż do delty Ebro. Stolicą prowincji jest wspaniała Tarragona, pełna zabytków z czasów Imperium Romanum wpisanych na listę UNESCO. Najbardziej popularnym miasteczkiem nadmorskim w okolicach Barcelony jest leżące na południu Sitges z białą architekturą, piaszczystymi plażami i zabytkami odwiedzanymi na przełomie XIX i XX wieku przez bohemę artystyczną Katalonii.

Wystawę można oglądać od 12.09.2024 do 14.11.2024r. w godzinach pracy Ełckiego Centrum Kultury.

Kategoria: GłównaWystawa FOTOGRAFIA NA SZKLE Andrzeja Górskiego

ZamknijWystawa FOTOGRAFIA NA SZKLE Andrzeja Górskiego 1 października 2024

Data: 01-10-2024 - 30-11-2024
Miejsce: Galeria Hol ECK
Organizator: Ełckie Centrum Kultury
Bilety: wstęp wolny / zapisy w sekretariacie ECK

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII WSPÓŁCZESNYCH TANCERZY REALIZOWANYCH 100-LETNIM APARATEM.
Andrzej Górski - absolwent PWSFiTv w Łodzi oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Pracuje jako nauczyciel fotografii w Białostockim Centrum Edukacji oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku.

Od dwunastu lat zajmuje się XIX wiecznymi technikami fotograficznymi. Posługując się techniką mokrego kolodionu zrealizował wiele projektów. Zrealizowany w ramach stypendium MKiDZN projekt: 1863 został poświęcony powstaniu styczniowemu. Fotografie były publikowane w magazynie National Geographic Polska. Od 2013 roku posługując się stuletnim aparatem Autor realizował projekt dokumentalny: jak podróżowano w XIX wieku. Wątek morski był rejestrowany na największych polskich żaglowcach szkoleniowych: Dar Młodzieży, Zawisza Czarny, Kapitan Borchardt. W 2019 podsumowaniem projektu była wystawa: Transport dóbr i obrazów w Galerii Slendzńskich w Białymstoku. Wraz z Maciejem Rantem i Tomaszem Adamskim jest współautorem projektu: Wyśniona historia kina na Podlasiu. Premiera podsumowującej wystawy i towarzyszącemu jej albumu miała miejsce w 2022 roku podczas festiwalu Wschód Kultury, której organizatorem był Białostocki Ośrodek Kultury.
ZAINSPIROWANI FOTOGRAFIAMI ZNANYCH ARTYSTÓW TAŃCA
W projekcie udział wzięli:

Karolina Januszek - tancerka, choreografka, absolwentka Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Jej fotograficzną inspiracją jest: Yvonne Rainer (ur. 1934) - amerykańska tancerka, choreografka, autorka filmów eksperymentalnych. Jej twórczość ma fundamentalne znaczenie dla wielu dyscyplin i ruchów: tańca, kina, feminizmu, minimalizmu, sztuki konceptualnej i postmodernizmu.
Paula Gogol - absolwentka Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie , aktorka Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest: Gwen Verdon (ur. 1925) - amerykańska tancerka i aktorka, gwiazda Broadwayu, zdobywczyni 4 nagród Tony Awards, niedoceniona choreografka.
Emilia Kamińska-Sak - instruktorka tańca jazzowego, absolwentka Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego z Dziedziny Tańca Jazzowego w Kieleckim Teatrze Tańca. Jej fotograficzną inspiracją jest: Martha Graham (ur. 1894) - amerykańska tancerka, choreografka i pedagożka tańca. Prekursorka tańca modern.
Mateusz Dawidziuk - student Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku Choreografia i techniki tańca, aktor scen muzycznych. Jego fotograficzną inspiracją jest: Angela Isadora Duncan (ur. 1877 lub 1878) ? prekursorka tańca współczesnego. Poszukując nowej drogi w kreowaniu ruchu, złamała konwencję tańca klasycznego, tańcząc boso ubrana w lekkie tuniki.
Jarosław Piętka - tancerz, choreograf, performer, student Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku Choreografia i techniki tańca. Jego fotograficzną inspiracją jest:Ohad Naharin (ur. 1952) - twórca innowacyjnego języka ruchu GaGa, który przez swoją inwencję zrewolucjonizował metodę szkolenia tancerzy Batsheva Dance Company, przeradzając się następnie w światowy system kształcenia w dziedzinie praktyki ruchu.
Hanna Mocarska - tancerka Opery i Filharmonii Podlaskiej, pedagożka w Niepublicznej Szkole Sztuki Tańca w Białymstoku, choreografka, teoretyczka tańca, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu oraz Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie (na kierunku Choreografia i teoria tańca). Jej fotograficzną inspiracją jest:Crystal Pite (ur. 1970) - kanadyjska tancerka i choreografka, założycielka i dyrektor artystyczny Kidd Pivot.
Zuzanna Alicja Knyszewska - tancerka, młodsza instruktorka, uczennica klasy dyplomowej Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest:Doris Humphrey (ur. 1895) - amerykańska tancerka, choreografka, jedna z pionierek tańca współczesnego drugiego pokolenia.
Martyna Pola Osińska - tancerka, młodsza instruktorka, uczennica klasy dyplomowej Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest:Maria Khoreva (ur. 2000) - pierwsza solistka baletu Maryjskiego.
Ziemowit Bogusławski - tancerz, choreograf, pedagog i instruktor breakingu, lockingu i akrobatyki. Współtwórca pierwszych oficjalnych grup breakdance w Białymstoku. Pomysłodawca projektu Dom Latających Tancerzy. Jego fotograficzną inspiracją jest:Don Campbell (ur. 1951) - amerykański tancerz i choreograf, twórca tańca Locking.
Justyna Wojciechowska - tancerka, instruktorka zajęć tanecznych w stylu street dance i commercial, choreografka. Jej fotograficzną inspiracją jest: Diana Matos (ur. 1987) - profesjonalna tancerka komercyjna z Portugalii, znana z występów na żywo z takimi artystami jak Jay-Z, Beyonce, Justin Timberlake, aktualnie prowadzi program dla tancerzy w Los Angeles ,,Motus The Company.
Julita Balejko - instruktorka tańca, choreografka, tancerka podlaskich zespołów ludowych, wielokrotna mistrzyni Polski w tańcach polskich.Jej fotograficzną inspiracją jest:Pina Bausch (ur. 1940 ) - niemiecka tancerka oraz choreografka tańca współczesnego o wielkim wpływie na rozwój teatru tańca jako gatunku. Mawiała, że ?nie obchodzi ją, jak poruszają się tancerze, ale, co ich porusza.
Magdalena Winnicka - tancerka, uczennica klasy dyplomowej Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest: Ruth Saint Denis (ur. 1879) - amerykańska tancerka, która stworzyła oryginalny styl tańca oparty na własnej filozofii i tańcach kultury antycznej

TECHNIKA:

Mokry proces kolodionowy - technika fotograficzna, która była uważana za szczyt nowatorstwa w latach 50 tych XIX wieku. Wykonywano w niej zdjęcia zarówno podczas wojny secesyjnej, powstania styczniowego, jak też w tysiącach atelier portretowych do lat 90tych XIX wieku. Szklana płyta była preparowana tuż przed każdą ekspozycją poprzez naniesienie kolodionowej emulsji, by jeszcze jako mokra, zostać naświetloną i wywołaną. W przypadku przezroczystego szkła - otrzymywano negatyw, z którego wykonywano odbitki albuminowe. Przy zastosowaniu czarnej płyty - uzyskiwano pozytywowy unikalny wizerunek.

Wystawę można oglądać od 01.10.2024 do 30.11.2024r. w godzinach pracy Ełckiego Centrum Kultury.

Wystawa w ramach realizacji programu Przestrzenie Sztuki Taniec 2024-2025

lis 2, '24

Kategoria: GłównaWystawa MHE: Wielka Wojna na Mazurach

ZamknijWystawa MHE: Wielka Wojna na Mazurach 21 czerwca 2024

Data: 21-06-2024 - 17-11-2024
Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku
Organizator: Muzeum Historyczne w Ełku
Bilety: wstęp wolny

Muzeum Historyczne w Ełku zaprasza do zwiedzania wystawy
pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza
WIELKA WOJNA NA MAZURACH

Kurator wystawy: Jakub Knyżewski
Projekt i opracowanie graficzne: Janusz Pilecki | VMA Wzorcownia
Autorzy tekstów: Maciej Górny, Jakub Knyżewski, Lesław Sadowski, Piotr Szlanta, Alexander Watson, Rafał Żytyniec

Wystawa pt. Wielka Wojna na Mazurach - przygotowana została z okazji przypadającej w tym roku 110. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Na wystawie prezentujemy bogatą kolekcję broni białej, hełmów i wyposażenia wojskowego z lat 1914-1918, a także pocztówki towarzyszące ówczesnym wydarzeniom. Opowieść o I wojnie światowej jest naszym regionalnym studium przypadku osadzonym jednak w szerokim kontekście historycznym. Staraliśmy się również dotrzeć do uniwersalnego doświadczenia wojny, co - jak się wydaje - jest niezwykle aktualnym wątkiem tej wystawy i próbą osadzenia wystawy historycznej w problemach współczesnego świata.

Wystawa i towarzyszący jej katalog nie powstałaby, gdyby nie bezinteresowne wsparcie oraz zaangażowanie przyjaciół Muzeum Historycznego w Ełku. Szczególne podziękowania należą się osobom, które użyczyły części swych bogatych zbiorów i zgodziły się je pokazać szerszemu gronu odbiorców. Byli to: Marek Buze, Tomasz Grabowski, Krzysztof Gutowski, Łukasz Józef Hubacz, Jerzy Jusiel, Grzegorz Marciniak i Karol Ostrowski, Kasia i Janusz Pileccy. Wyrazy podziękowania należą się również Dariuszowi Jurczakowi, który wspierał proces organizowania wystawy swymi osobistymi kontaktami i bogatą wiedzą z zakresu militariów. Podziękowania kierujemy także w stronę Roberta Sadowskiego - dyrektora Muzeum Wojska w Białymstoku i pracowników tej placówki, którzy użyczyli na naszą wystawę eksponaty ze swoich bogatych zbiorów. Wreszcie dziękujemy profesorom Maciejowi Górnemu (Instytut Historii PAN), Piotrowi Szlancie (Stacja Naukowa PAN w Wiedniu) i Alexandrowi Watsonowi (Uniwersytet Londyński) oraz doktorowi Lesławowi Sadowskiemu za podzielenie się swoją fachową wiedzą i przygotowanie na potrzeby wystawy znakomitych tematycznych esejów.

Wystawę można zwiedzać
od 21 czerwca do 17 listopada 2024
od wtorku do niedzieli w godz. 9.30-16.30
w salach wystawowych MHE, ul. Wąski Tor 1

Wstęp wolny!
WERNISAŻ WYSTAWY:

Kategoria: GłównaWystawa Słynni Katalończycy

ZamknijWystawa Słynni Katalończycy 13 września 2024

Miejsce: Galeria Ślad
Organizator: Ełckie Centrum Kultury
Bilety: wstęp wolny

Podczas wystawy Słynni Katalończycy zobaczymy prace 5 artystów z Katalonii. Uznanych malarzy i grafików, którzy swoją twórczością związani są z tym regionem. To oni w swoich obrazach olejnych, akrylowych, rysunkach, drzeworytach, akwafortach, litografiach i linorytach przedstawiają własne doświadczenia, emocje, świadectwo swojego bytu i interpretację swojej ojczyzny - Katalonii: egocentryczny surrealista Dali, malujący jak pięcioletnie dziecko Miro, informelista Argimon, klasyczny estetyk Alvar oraz abstrakcjonista Grau-Garriga.

Katalonia i jej stolica Barcelona jest nieustającym plenerem artystycznym, gdzie eksperymentują wielcy współcześni architekci, malarze, rzeźbiarze, poeci, pisarze, twórcy teatru, muzycy - z rozmachem tworząc i łącząc tradycję z nową, odważną abstrakcyjną sztuką.

Katalonia to region niezwykły pod względem kulturowym i krajobrazowym, krainą historyczną Półwyspu Iberyjskiego, w której światowej sławy dziedzictwo kultury i sztuki współgra z malowniczością krajobrazu morza i gór. Słynne wybrzeże Costa Brava, gdzie góry schodzą stromo do morza, należy do najbardziej popularnych regionów Morza Śródziemnego. Bajkowe klify i urwiska skalne oraz plaże wciśnięte w skaliste zatoki sąsiadują tu z głośnymi kurortami turystycznymi zabudowanymi hotelami. Costa Brava to także ojczyzna jednego z największych artystów XX wieku - Salvadora Dali, który w rodzinnym mieście Figueres stworzył niezwykłe muzeum surrealizmu - Teatro Museo Dali.

Tak zwany trójkąt Dalego tworzą jeszcze dwa inne niezwykłe obiekty - dom Dalego i Gali w port Lligat koło Cadaques oraz zamek Gali, muzy i żony artysty-Castillo de Pubol.

W sercu Katalonii około 30 kilometrów od wybrzeża Costa Brava leży Girona, która wyróżnia się jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii. Miasto jest dziś ostoją katalońskości, a także drugą po Barcelonie kolebką kultury i sztuki katalońskiej. Położone w południowej części Katalonii wybrzeże Costa Dorada ciągnie się piaszczystymi plażami aż do delty Ebro. Stolicą prowincji jest wspaniała Tarragona, pełna zabytków z czasów Imperium Romanum wpisanych na listę UNESCO. Najbardziej popularnym miasteczkiem nadmorskim w okolicach Barcelony jest leżące na południu Sitges z białą architekturą, piaszczystymi plażami i zabytkami odwiedzanymi na przełomie XIX i XX wieku przez bohemę artystyczną Katalonii.

Wystawę można oglądać od 12.09.2024 do 14.11.2024r. w godzinach pracy Ełckiego Centrum Kultury.

Kategoria: GłównaWystawa FOTOGRAFIA NA SZKLE Andrzeja Górskiego

ZamknijWystawa FOTOGRAFIA NA SZKLE Andrzeja Górskiego 1 października 2024

Data: 01-10-2024 - 30-11-2024
Miejsce: Galeria Hol ECK
Organizator: Ełckie Centrum Kultury
Bilety: wstęp wolny / zapisy w sekretariacie ECK

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII WSPÓŁCZESNYCH TANCERZY REALIZOWANYCH 100-LETNIM APARATEM.
Andrzej Górski - absolwent PWSFiTv w Łodzi oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Pracuje jako nauczyciel fotografii w Białostockim Centrum Edukacji oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku.

Od dwunastu lat zajmuje się XIX wiecznymi technikami fotograficznymi. Posługując się techniką mokrego kolodionu zrealizował wiele projektów. Zrealizowany w ramach stypendium MKiDZN projekt: 1863 został poświęcony powstaniu styczniowemu. Fotografie były publikowane w magazynie National Geographic Polska. Od 2013 roku posługując się stuletnim aparatem Autor realizował projekt dokumentalny: jak podróżowano w XIX wieku. Wątek morski był rejestrowany na największych polskich żaglowcach szkoleniowych: Dar Młodzieży, Zawisza Czarny, Kapitan Borchardt. W 2019 podsumowaniem projektu była wystawa: Transport dóbr i obrazów w Galerii Slendzńskich w Białymstoku. Wraz z Maciejem Rantem i Tomaszem Adamskim jest współautorem projektu: Wyśniona historia kina na Podlasiu. Premiera podsumowującej wystawy i towarzyszącemu jej albumu miała miejsce w 2022 roku podczas festiwalu Wschód Kultury, której organizatorem był Białostocki Ośrodek Kultury.
ZAINSPIROWANI FOTOGRAFIAMI ZNANYCH ARTYSTÓW TAŃCA
W projekcie udział wzięli:

Karolina Januszek - tancerka, choreografka, absolwentka Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Jej fotograficzną inspiracją jest: Yvonne Rainer (ur. 1934) - amerykańska tancerka, choreografka, autorka filmów eksperymentalnych. Jej twórczość ma fundamentalne znaczenie dla wielu dyscyplin i ruchów: tańca, kina, feminizmu, minimalizmu, sztuki konceptualnej i postmodernizmu.
Paula Gogol - absolwentka Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie , aktorka Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest: Gwen Verdon (ur. 1925) - amerykańska tancerka i aktorka, gwiazda Broadwayu, zdobywczyni 4 nagród Tony Awards, niedoceniona choreografka.
Emilia Kamińska-Sak - instruktorka tańca jazzowego, absolwentka Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego z Dziedziny Tańca Jazzowego w Kieleckim Teatrze Tańca. Jej fotograficzną inspiracją jest: Martha Graham (ur. 1894) - amerykańska tancerka, choreografka i pedagożka tańca. Prekursorka tańca modern.
Mateusz Dawidziuk - student Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku Choreografia i techniki tańca, aktor scen muzycznych. Jego fotograficzną inspiracją jest: Angela Isadora Duncan (ur. 1877 lub 1878) ? prekursorka tańca współczesnego. Poszukując nowej drogi w kreowaniu ruchu, złamała konwencję tańca klasycznego, tańcząc boso ubrana w lekkie tuniki.
Jarosław Piętka - tancerz, choreograf, performer, student Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku Choreografia i techniki tańca. Jego fotograficzną inspiracją jest:Ohad Naharin (ur. 1952) - twórca innowacyjnego języka ruchu GaGa, który przez swoją inwencję zrewolucjonizował metodę szkolenia tancerzy Batsheva Dance Company, przeradzając się następnie w światowy system kształcenia w dziedzinie praktyki ruchu.
Hanna Mocarska - tancerka Opery i Filharmonii Podlaskiej, pedagożka w Niepublicznej Szkole Sztuki Tańca w Białymstoku, choreografka, teoretyczka tańca, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu oraz Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie (na kierunku Choreografia i teoria tańca). Jej fotograficzną inspiracją jest:Crystal Pite (ur. 1970) - kanadyjska tancerka i choreografka, założycielka i dyrektor artystyczny Kidd Pivot.
Zuzanna Alicja Knyszewska - tancerka, młodsza instruktorka, uczennica klasy dyplomowej Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest:Doris Humphrey (ur. 1895) - amerykańska tancerka, choreografka, jedna z pionierek tańca współczesnego drugiego pokolenia.
Martyna Pola Osińska - tancerka, młodsza instruktorka, uczennica klasy dyplomowej Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest:Maria Khoreva (ur. 2000) - pierwsza solistka baletu Maryjskiego.
Ziemowit Bogusławski - tancerz, choreograf, pedagog i instruktor breakingu, lockingu i akrobatyki. Współtwórca pierwszych oficjalnych grup breakdance w Białymstoku. Pomysłodawca projektu Dom Latających Tancerzy. Jego fotograficzną inspiracją jest:Don Campbell (ur. 1951) - amerykański tancerz i choreograf, twórca tańca Locking.
Justyna Wojciechowska - tancerka, instruktorka zajęć tanecznych w stylu street dance i commercial, choreografka. Jej fotograficzną inspiracją jest: Diana Matos (ur. 1987) - profesjonalna tancerka komercyjna z Portugalii, znana z występów na żywo z takimi artystami jak Jay-Z, Beyonce, Justin Timberlake, aktualnie prowadzi program dla tancerzy w Los Angeles ,,Motus The Company.
Julita Balejko - instruktorka tańca, choreografka, tancerka podlaskich zespołów ludowych, wielokrotna mistrzyni Polski w tańcach polskich.Jej fotograficzną inspiracją jest:Pina Bausch (ur. 1940 ) - niemiecka tancerka oraz choreografka tańca współczesnego o wielkim wpływie na rozwój teatru tańca jako gatunku. Mawiała, że ?nie obchodzi ją, jak poruszają się tancerze, ale, co ich porusza.
Magdalena Winnicka - tancerka, uczennica klasy dyplomowej Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest: Ruth Saint Denis (ur. 1879) - amerykańska tancerka, która stworzyła oryginalny styl tańca oparty na własnej filozofii i tańcach kultury antycznej

TECHNIKA:

Mokry proces kolodionowy - technika fotograficzna, która była uważana za szczyt nowatorstwa w latach 50 tych XIX wieku. Wykonywano w niej zdjęcia zarówno podczas wojny secesyjnej, powstania styczniowego, jak też w tysiącach atelier portretowych do lat 90tych XIX wieku. Szklana płyta była preparowana tuż przed każdą ekspozycją poprzez naniesienie kolodionowej emulsji, by jeszcze jako mokra, zostać naświetloną i wywołaną. W przypadku przezroczystego szkła - otrzymywano negatyw, z którego wykonywano odbitki albuminowe. Przy zastosowaniu czarnej płyty - uzyskiwano pozytywowy unikalny wizerunek.

Wystawę można oglądać od 01.10.2024 do 30.11.2024r. w godzinach pracy Ełckiego Centrum Kultury.

Wystawa w ramach realizacji programu Przestrzenie Sztuki Taniec 2024-2025

lis 3, '24

Kategoria: GłównaWystawa MHE: Wielka Wojna na Mazurach

ZamknijWystawa MHE: Wielka Wojna na Mazurach 21 czerwca 2024

Data: 21-06-2024 - 17-11-2024
Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku
Organizator: Muzeum Historyczne w Ełku
Bilety: wstęp wolny

Muzeum Historyczne w Ełku zaprasza do zwiedzania wystawy
pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza
WIELKA WOJNA NA MAZURACH

Kurator wystawy: Jakub Knyżewski
Projekt i opracowanie graficzne: Janusz Pilecki | VMA Wzorcownia
Autorzy tekstów: Maciej Górny, Jakub Knyżewski, Lesław Sadowski, Piotr Szlanta, Alexander Watson, Rafał Żytyniec

Wystawa pt. Wielka Wojna na Mazurach - przygotowana została z okazji przypadającej w tym roku 110. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Na wystawie prezentujemy bogatą kolekcję broni białej, hełmów i wyposażenia wojskowego z lat 1914-1918, a także pocztówki towarzyszące ówczesnym wydarzeniom. Opowieść o I wojnie światowej jest naszym regionalnym studium przypadku osadzonym jednak w szerokim kontekście historycznym. Staraliśmy się również dotrzeć do uniwersalnego doświadczenia wojny, co - jak się wydaje - jest niezwykle aktualnym wątkiem tej wystawy i próbą osadzenia wystawy historycznej w problemach współczesnego świata.

Wystawa i towarzyszący jej katalog nie powstałaby, gdyby nie bezinteresowne wsparcie oraz zaangażowanie przyjaciół Muzeum Historycznego w Ełku. Szczególne podziękowania należą się osobom, które użyczyły części swych bogatych zbiorów i zgodziły się je pokazać szerszemu gronu odbiorców. Byli to: Marek Buze, Tomasz Grabowski, Krzysztof Gutowski, Łukasz Józef Hubacz, Jerzy Jusiel, Grzegorz Marciniak i Karol Ostrowski, Kasia i Janusz Pileccy. Wyrazy podziękowania należą się również Dariuszowi Jurczakowi, który wspierał proces organizowania wystawy swymi osobistymi kontaktami i bogatą wiedzą z zakresu militariów. Podziękowania kierujemy także w stronę Roberta Sadowskiego - dyrektora Muzeum Wojska w Białymstoku i pracowników tej placówki, którzy użyczyli na naszą wystawę eksponaty ze swoich bogatych zbiorów. Wreszcie dziękujemy profesorom Maciejowi Górnemu (Instytut Historii PAN), Piotrowi Szlancie (Stacja Naukowa PAN w Wiedniu) i Alexandrowi Watsonowi (Uniwersytet Londyński) oraz doktorowi Lesławowi Sadowskiemu za podzielenie się swoją fachową wiedzą i przygotowanie na potrzeby wystawy znakomitych tematycznych esejów.

Wystawę można zwiedzać
od 21 czerwca do 17 listopada 2024
od wtorku do niedzieli w godz. 9.30-16.30
w salach wystawowych MHE, ul. Wąski Tor 1

Wstęp wolny!
WERNISAŻ WYSTAWY:

Kategoria: GłównaWystawa Słynni Katalończycy

ZamknijWystawa Słynni Katalończycy 13 września 2024

Miejsce: Galeria Ślad
Organizator: Ełckie Centrum Kultury
Bilety: wstęp wolny

Podczas wystawy Słynni Katalończycy zobaczymy prace 5 artystów z Katalonii. Uznanych malarzy i grafików, którzy swoją twórczością związani są z tym regionem. To oni w swoich obrazach olejnych, akrylowych, rysunkach, drzeworytach, akwafortach, litografiach i linorytach przedstawiają własne doświadczenia, emocje, świadectwo swojego bytu i interpretację swojej ojczyzny - Katalonii: egocentryczny surrealista Dali, malujący jak pięcioletnie dziecko Miro, informelista Argimon, klasyczny estetyk Alvar oraz abstrakcjonista Grau-Garriga.

Katalonia i jej stolica Barcelona jest nieustającym plenerem artystycznym, gdzie eksperymentują wielcy współcześni architekci, malarze, rzeźbiarze, poeci, pisarze, twórcy teatru, muzycy - z rozmachem tworząc i łącząc tradycję z nową, odważną abstrakcyjną sztuką.

Katalonia to region niezwykły pod względem kulturowym i krajobrazowym, krainą historyczną Półwyspu Iberyjskiego, w której światowej sławy dziedzictwo kultury i sztuki współgra z malowniczością krajobrazu morza i gór. Słynne wybrzeże Costa Brava, gdzie góry schodzą stromo do morza, należy do najbardziej popularnych regionów Morza Śródziemnego. Bajkowe klify i urwiska skalne oraz plaże wciśnięte w skaliste zatoki sąsiadują tu z głośnymi kurortami turystycznymi zabudowanymi hotelami. Costa Brava to także ojczyzna jednego z największych artystów XX wieku - Salvadora Dali, który w rodzinnym mieście Figueres stworzył niezwykłe muzeum surrealizmu - Teatro Museo Dali.

Tak zwany trójkąt Dalego tworzą jeszcze dwa inne niezwykłe obiekty - dom Dalego i Gali w port Lligat koło Cadaques oraz zamek Gali, muzy i żony artysty-Castillo de Pubol.

W sercu Katalonii około 30 kilometrów od wybrzeża Costa Brava leży Girona, która wyróżnia się jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii. Miasto jest dziś ostoją katalońskości, a także drugą po Barcelonie kolebką kultury i sztuki katalońskiej. Położone w południowej części Katalonii wybrzeże Costa Dorada ciągnie się piaszczystymi plażami aż do delty Ebro. Stolicą prowincji jest wspaniała Tarragona, pełna zabytków z czasów Imperium Romanum wpisanych na listę UNESCO. Najbardziej popularnym miasteczkiem nadmorskim w okolicach Barcelony jest leżące na południu Sitges z białą architekturą, piaszczystymi plażami i zabytkami odwiedzanymi na przełomie XIX i XX wieku przez bohemę artystyczną Katalonii.

Wystawę można oglądać od 12.09.2024 do 14.11.2024r. w godzinach pracy Ełckiego Centrum Kultury.

Kategoria: GłównaWystawa FOTOGRAFIA NA SZKLE Andrzeja Górskiego

ZamknijWystawa FOTOGRAFIA NA SZKLE Andrzeja Górskiego 1 października 2024

Data: 01-10-2024 - 30-11-2024
Miejsce: Galeria Hol ECK
Organizator: Ełckie Centrum Kultury
Bilety: wstęp wolny / zapisy w sekretariacie ECK

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII WSPÓŁCZESNYCH TANCERZY REALIZOWANYCH 100-LETNIM APARATEM.
Andrzej Górski - absolwent PWSFiTv w Łodzi oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Pracuje jako nauczyciel fotografii w Białostockim Centrum Edukacji oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku.

Od dwunastu lat zajmuje się XIX wiecznymi technikami fotograficznymi. Posługując się techniką mokrego kolodionu zrealizował wiele projektów. Zrealizowany w ramach stypendium MKiDZN projekt: 1863 został poświęcony powstaniu styczniowemu. Fotografie były publikowane w magazynie National Geographic Polska. Od 2013 roku posługując się stuletnim aparatem Autor realizował projekt dokumentalny: jak podróżowano w XIX wieku. Wątek morski był rejestrowany na największych polskich żaglowcach szkoleniowych: Dar Młodzieży, Zawisza Czarny, Kapitan Borchardt. W 2019 podsumowaniem projektu była wystawa: Transport dóbr i obrazów w Galerii Slendzńskich w Białymstoku. Wraz z Maciejem Rantem i Tomaszem Adamskim jest współautorem projektu: Wyśniona historia kina na Podlasiu. Premiera podsumowującej wystawy i towarzyszącemu jej albumu miała miejsce w 2022 roku podczas festiwalu Wschód Kultury, której organizatorem był Białostocki Ośrodek Kultury.
ZAINSPIROWANI FOTOGRAFIAMI ZNANYCH ARTYSTÓW TAŃCA
W projekcie udział wzięli:

Karolina Januszek - tancerka, choreografka, absolwentka Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Jej fotograficzną inspiracją jest: Yvonne Rainer (ur. 1934) - amerykańska tancerka, choreografka, autorka filmów eksperymentalnych. Jej twórczość ma fundamentalne znaczenie dla wielu dyscyplin i ruchów: tańca, kina, feminizmu, minimalizmu, sztuki konceptualnej i postmodernizmu.
Paula Gogol - absolwentka Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie , aktorka Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest: Gwen Verdon (ur. 1925) - amerykańska tancerka i aktorka, gwiazda Broadwayu, zdobywczyni 4 nagród Tony Awards, niedoceniona choreografka.
Emilia Kamińska-Sak - instruktorka tańca jazzowego, absolwentka Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego z Dziedziny Tańca Jazzowego w Kieleckim Teatrze Tańca. Jej fotograficzną inspiracją jest: Martha Graham (ur. 1894) - amerykańska tancerka, choreografka i pedagożka tańca. Prekursorka tańca modern.
Mateusz Dawidziuk - student Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku Choreografia i techniki tańca, aktor scen muzycznych. Jego fotograficzną inspiracją jest: Angela Isadora Duncan (ur. 1877 lub 1878) ? prekursorka tańca współczesnego. Poszukując nowej drogi w kreowaniu ruchu, złamała konwencję tańca klasycznego, tańcząc boso ubrana w lekkie tuniki.
Jarosław Piętka - tancerz, choreograf, performer, student Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku Choreografia i techniki tańca. Jego fotograficzną inspiracją jest:Ohad Naharin (ur. 1952) - twórca innowacyjnego języka ruchu GaGa, który przez swoją inwencję zrewolucjonizował metodę szkolenia tancerzy Batsheva Dance Company, przeradzając się następnie w światowy system kształcenia w dziedzinie praktyki ruchu.
Hanna Mocarska - tancerka Opery i Filharmonii Podlaskiej, pedagożka w Niepublicznej Szkole Sztuki Tańca w Białymstoku, choreografka, teoretyczka tańca, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu oraz Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie (na kierunku Choreografia i teoria tańca). Jej fotograficzną inspiracją jest:Crystal Pite (ur. 1970) - kanadyjska tancerka i choreografka, założycielka i dyrektor artystyczny Kidd Pivot.
Zuzanna Alicja Knyszewska - tancerka, młodsza instruktorka, uczennica klasy dyplomowej Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest:Doris Humphrey (ur. 1895) - amerykańska tancerka, choreografka, jedna z pionierek tańca współczesnego drugiego pokolenia.
Martyna Pola Osińska - tancerka, młodsza instruktorka, uczennica klasy dyplomowej Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest:Maria Khoreva (ur. 2000) - pierwsza solistka baletu Maryjskiego.
Ziemowit Bogusławski - tancerz, choreograf, pedagog i instruktor breakingu, lockingu i akrobatyki. Współtwórca pierwszych oficjalnych grup breakdance w Białymstoku. Pomysłodawca projektu Dom Latających Tancerzy. Jego fotograficzną inspiracją jest:Don Campbell (ur. 1951) - amerykański tancerz i choreograf, twórca tańca Locking.
Justyna Wojciechowska - tancerka, instruktorka zajęć tanecznych w stylu street dance i commercial, choreografka. Jej fotograficzną inspiracją jest: Diana Matos (ur. 1987) - profesjonalna tancerka komercyjna z Portugalii, znana z występów na żywo z takimi artystami jak Jay-Z, Beyonce, Justin Timberlake, aktualnie prowadzi program dla tancerzy w Los Angeles ,,Motus The Company.
Julita Balejko - instruktorka tańca, choreografka, tancerka podlaskich zespołów ludowych, wielokrotna mistrzyni Polski w tańcach polskich.Jej fotograficzną inspiracją jest:Pina Bausch (ur. 1940 ) - niemiecka tancerka oraz choreografka tańca współczesnego o wielkim wpływie na rozwój teatru tańca jako gatunku. Mawiała, że ?nie obchodzi ją, jak poruszają się tancerze, ale, co ich porusza.
Magdalena Winnicka - tancerka, uczennica klasy dyplomowej Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Jej fotograficzną inspiracją jest: Ruth Saint Denis (ur. 1879) - amerykańska tancerka, która stworzyła oryginalny styl tańca oparty na własnej filozofii i tańcach kultury antycznej

TECHNIKA:

Mokry proces kolodionowy - technika fotograficzna, która była uważana za szczyt nowatorstwa w latach 50 tych XIX wieku. Wykonywano w niej zdjęcia zarówno podczas wojny secesyjnej, powstania styczniowego, jak też w tysiącach atelier portretowych do lat 90tych XIX wieku. Szklana płyta była preparowana tuż przed każdą ekspozycją poprzez naniesienie kolodionowej emulsji, by jeszcze jako mokra, zostać naświetloną i wywołaną. W przypadku przezroczystego szkła - otrzymywano negatyw, z którego wykonywano odbitki albuminowe. Przy zastosowaniu czarnej płyty - uzyskiwano pozytywowy unikalny wizerunek.

Wystawę można oglądać od 01.10.2024 do 30.11.2024r. w godzinach pracy Ełckiego Centrum Kultury.

Wystawa w ramach realizacji programu Przestrzenie Sztuki Taniec 2024-2025

Category Key

  • Główna
DUŻY KALENDARZ

Prawa autorskie © turystyka.elk.pl 2017

Administratorem strony turystyka.elk.pl jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku z siedzibą: ul. Marsz. J. Piłsudskiego 29, 19 – 300 Ełk, tel. 87 610 38 38, adres e-mail mosir@mosir.elk.pl.
Pełną informację dotyczącą RODO uzyskacie Państwo na stronie mosir.elk.pl