Warning: mysql_real_escape_string(): Access denied for user ''@'10.199.209.218' (using password: NO) in /home/mosirelk/ftp/turystyka/wp-content/plugins/my-calendar/my-calendar-shortcodes.php on line 25
Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /home/mosirelk/ftp/turystyka/wp-content/plugins/my-calendar/my-calendar-shortcodes.php on line 25
– 15:13
Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku
Organizator: Muzeum Historyczne w Ełku
Bilety: wstęp wolny
SKARB Z ULICY GŁÓWNEJ 2.0
Wystawa Skarb z ulicy Głównej 2.0 to prezentacja największego znaleziska archeologicznego w historii Ełku w jego pełnym blasku. Blisko 700 monet z XVII w. zostało poddanych profesjonalnemu oczyszczeniu, konserwacji i badaniom. We współpracy z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk przeprowadzone zostały szczegółowe analizy, których efekty można poznać na wystawie oraz na kartach wydanej przez Muzeum monografii, której autorem jest dr Grzegorz Śnieżko. Druga odsłona wystawy z 2021 roku pokaże monety w ich właściwej postaci, pozwoli zbliżyć się do wszystkich szczegółów ukrytych pod warstwami korozji i zanieczyszczeń. Będzie to także znakomity wstęp do przypadających w przyszłym roku obchodów 600-lecia Ełku.
AUTORZY: Jakub Knyżewski, dr Grzegorz Śnieżko
PARTNERZY:
Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Suwałkach Koło w Ełku
Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Jaćwież
OPRACOWANIE GRAFICZNE:
Tomasz Jurczenia, Studio Strefa26
PATRONAT MEDIALNY:
Archeologia Żywa - magazyn popularnonaukowy
Wystawę można zwiedzać
od 19 grudnia 2024 r. do 30 marca 2025 r.
od wtorku do niedzieli w godz. 9.30-16.30
w salach wystawowych MHE, ul. Wąski Tor 1
Wstęp wolny!
– 17:30
Miejsce: Galeria Ślad
Organizator: Ełckie Centrum Kultury
Bilety: wstęp wolny
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Akordy światła Fotografie Mieczysława Karłowicza.
Mieczysław Karłowicz (1876-1909) należy do grona najwybitniejszych kompozytorów polskich, przełomu XIX i XX wieku. Dla ludzi gór oraz miłośników fotografii znany jest jednak głównie ze swoich osiągnięć wspinaczkowych i fotograficznych, a także narciarskich - udziałem Karłowicza są pierwsze wejścia taternickie i prekursorskie wyprawy na nartach. Jego działalność niespodziewanie przerwała śmierć w lawinie, na zboczach Małego Kościelca w Tatrach. Miał wówczas zaledwie 33 lata.
Twórczość fotograficzna Mieczysława Karłowicza związana jest nierozerwalnie z Tatrami. Praktycznie cały zachowany dorobek fotograficzny, z lat 1906-08, to fotografie gór. Zachowały się w dość licznych publikacjach, a oryginalne autorskie odbitki i negatywy - znaczna ich część - w zbiorach Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.
Zdjęcia przedstawiają krajobrazy Tatr, ludzi, z którymi Karłowicz dzielił swoje pasje oraz unikatowe sceny z górskich wypraw, zarówno letnich jak i zimowych.
Dorobek fotograficzny Karłowicza nie doczekał się poważnej krytyki i oceny od strony artystycznej. Prezentowana wystawa daje możliwość wyrobienia sobie własnego sądu o działalności jednego z ciekawszych fotografów tatrzańskich, jakim był niewątpliwie Karłowicz.
Wystawa Akordy światła. Fotografie Mieczysława Karłowicza to tylko niewielka część, z ponad dwustu znanych fotografii, jego autorstwa - to reprodukcje 35 zdjęć, których negatywy, lub oryginalne odbitki, zachowały się w zbiorach Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. Kuratorem wystawy jest Zbigniew Ładygin. Wystawa zorganizowana została we współpracy z Agencją Zegart.
Wystawę można oglądać od 27 lutego do 08 kwietnia 2025r. w godzinach pracy Ełckiego Centrum Kultury.