KONTAKT STRONA GŁÓWNA STRONA CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNO-KULTURALNEJ
PolskiEnglishDeutschРусский
PolskiEnglishDeutschРусский
Kontrast:
Kontrast normalny Kontrast
Czcionka:
SZLAKI PIESZE

SZLAK IM. MICHAŁA KAJKI

Ełk – Chruściele – Tracze – Mostołty – Zdedy – jezioro Zdeckie – Jezioro Kroksztyn – Ogródek – Skomack Wielki – jezioro Orzysz (37 km)

 

Szlak z Ełku, brzegiem jeziora prowadzi do wsi Chruściele, skąd obok jeziora Szarek, wspina się na mocno pofałdowane tereny pokryte niedużym kompleksem leśnym przez Tracze, Mostołty, Zdedy do jeziora Zdeckiego. Dalej zmierza w kierunku północno-wschodnim i biegnie przez lasy rosnące nad brzegiem Jeziora Lipińskiego do Klus. Następnie brzegiem jeziora Kroksztyn do Ogródka, w którym znajduje się Muzeum im. Michała Kajki, brzegiem jeziora Rostki, przez mocno urozmaicony teren do Skomacka Wielkiego i dalej w kierunku jeziora Orzysz. Tutaj, nad jego brzegiem, na okrągłym grodzisku jaćwieskim, szlak się kończy. Powrót do Ełku pociągiem relacji Orzysz – Ełk. Szlak można przedłużyć w kierunku Starych Juch.

 

SZLAK MAZUR GARBATYCH

Ełk – Siedliska – Straduny – Malinówka – Stare Juchy -Szczecinowo – Garłówko – Połom – Olecko – Czerwony Dwór-Gołdap (135 km)

 

Szlak biegnie brzegiem jeziora Ełk do Siedlisk, skąd przez wysoczyznę północną z pięknymi wzniesieniami zmierza do Stradun. Następnie zmienia kierunek na zachodni, podąża brzegiem jeziora Straduńskiego do Malinówki, dalej brzegiem jeziora Łaśmiady przez pofałdowane, bogate w urocze jeziorka i małe kompleksy leśne, dociera do Starych Juch. Krętą, serpentynową drogą o dużym spadku, brzegiem jeziora Ułówki zmierza na północ, by wzdłuż jeziora Szóstak Wielki, dotrzeć do Szczecinowa. Następnie przez Garłówko do Połomu. Stąd trasa prowadzi do Olecka, a następnie leśnymi drogami Puszczy Boreckiej do Czerwonego Dworu i Szeskimi Wzgórzami do Gołdapi.

 

SZLAK TATARSKI

Ełk – Szyba – Tatarska Góra -Chochołki – Ostrykół – Prostki – Bogusze (19 km)

 

Kolejnym atrakcyjnym szlakiem pieszym, biorącym początek w Ełku jest Szlak Tatarski, biegnący w kierunku południowym do Prostek. Z Ełku, brzegiem jeziora Ełk przez Szybę, szlak prowadzi w rejon pięknych lasów sosnowych i świerkowych największego kompleksu leśnego Ziemi Ełckiej. Po drodze zahacza o malownicze “oczko wodne” oraz duże wzniesienie zwane Tatarską Górą (nazwa związana z napadem tatarskim w okresie wojen szwedzkich). Stąd przez miejscowości Chochołki i Ostrykół wzdłuż rzeki Ełk, szlak biegnie do Prostek i wsi Bogusze, gdzie upamiętniono miejsce byłego obozu koncentracyjnego żołnierzy armii radzieckiej i włoskiej.

 

W Boguszach szlak kończy się potężnym, dawnym polsko-pruskim słupem granicznym nad rzeką Ełk. W 1545 roku wzniósł go Książę Albrecht Hohezollern w miejscu, w którym stykały się ziemie Prus, Polski i Litwy.

 

Szlak spacerowy zielony

Trasa: Stare Juchy – Kałtki (ok. 4,5 km)

 

Od węzła szlaków turystycznych kierujemy się na północ, w krótką ulicę Piwną po prawej stronie Urzędu Gminy. Po około 200 metrach dochodzimy do kanału Młyńska Struga. Skręcamy w lewo, podążając malowniczym ciągiem spacerowym wzdłuż jego brzegu. Niebawem wchodzimy do lasu porastającego oba brzegi kanału. Ścieżka stopniowo oddala się od wody, skręcając jednocześnie na południe. Mijamy małą polanę ze skrzyżowaniem ścieżek. Droga w lewo zaprowadzi nas do ośrodka wypoczynkowego “Mazur”, na prawo mamy zaś małą plażę nad jeziorem Jędzelewo z widokiem na wyspę. Jezioro to położone jest na wysokości 127 m n.p.m., liczy około 155 hektarów powierzchni, 2,8 km długości i do 700 metrów szerokości. Jego maksymalna głębokość to 13 metrów. W dalszym ciągu wędrówki kierujemy się ścieżką prosto. Wychodzimy na otwartą przestrzeń. Po prawej stronie mijamy kąpielisko, z lewej camping “Wigry” i ośrodki wypoczynkowe. Przecinamy plażę podążając wzdłuż brzegu jeziora. Dochodzimy do nasypu szosy, zataczamy ostry łuk wraz z brzegiem jeziora i wchodzimy ponownie do lasu. Porasta on stromo unoszące się od brzegu jeziora wzgórza. Po prawej stronie mamy ładny widok na jezioro Jędzelewo, jego dwie wyspy i wysoki przeciwległy brzeg. Na wysokości większej wyspy podążamy za znakami szlaku – skręcając w lewo. Leśna droga biegnie początkowo stromo pod górę, następnie opada w dół. Po około 200 metrach od momentu oddalenia się szlaku od brzegu jeziora droga łączy się z asfaltową szosą. Podążamy nią w prawo. Po około 700 metrach mijamy ośrodek wypoczynkowy i pierwsze zabudowania wsi Kałtki. Szosa skręca w lewo doprowadzając nas do przystanku PKS. W tym punkcie kończy się szlak. Możemy powrócić do Starych Juch tą samą trasą, bądź asfaltową szosą.

 

Od węzów szlaków idziemy w kierunku wschodnim. Przechodzimy wąską ścieżką po lewej stronie Posterunku Policji. Po około 500 metrach dochodzimy do torów kolejowych. Skręcamy w prawo, kierując się wzdłuż nich, na wschód. Mijamy most na kanale Młyńska Struga. Warto zejść nad kanał po prawej stronie mostu, by obejrzeć malownicze meandry rzeki pokonujące tę sztuczną przeszkodę terenową. Po powrocie na trasę szlaku podżamy wzdłuż torów jeszcze około 200 metrów, następnie przecinamy je w miejscu słabo widocznego przejęcia i kierujemy się w lewo, wzdłuż krawędzi lasu. Po kolejnych 200 metrach skręcamy w prawo wchodząc do lasu ostro pnącą się pod górę . Po przejściu kilkudziesięciu metrów naszym oczom ukazuje się pomnik nieożywionej przyrody – głaz narzutowy z szarego granitu o długości 4,5 m; szerokości 2,25 m i obwodzie 10,61 m.

 

Szlak spacerowy czerwony (okrężny)

Trasa: Stare Juchy – jezioro Garbas – Stare Juchy (ok. 7 km)

 

Od węzła szlaków kierujemy się na zachód, ulicą Jeziorną (szosa w kierunku Wydmin). Przy ostatnich zabudowaniach Starych Juch skręcamy w lewo w gruntową ulicę Wczasową i dochodzimy nią do asfaltowej szosy Stare Juchy – Zelki. Skręcamy w prawo. Szosa pnie się stromo pod górę. Na szczycie wzniesienia ukazuje się piękny widok na Stare Juchy (patrząc w dół szosy) i na jezioro Jędzelewo (na szczycie wzniesienia, patrząc w prawo w kierunku wędrówki). Na wzniesieniu kończy się nawierzchnia asfaltowa szosy, kontynuujemy podróż drogą szutrową. Po około 700 metrach od ostatnich zabudowań Starych Juch, po lewej stronie szosy rozpoczyna się las. Droga opada w dół i po kolejnych 500 metrach około 100 metrów w głąb lasu znajduje się dobrze utrzymany cmentarz z okresu I wojny światowej. Szlak od tego miejsca jeszcze przez około pół kilometra biegnie szosą, następnie przy dużym kamieniu po lewej stronie szosy z napisem “Garbas” skręca w leśną drogę. Przebiega ona w silnie pagórkowatym terenie, stopniowo opadając coraz niżej. Dochodzimy do małej polany na brzegu jeziora Garbas. Tam skręcamy w lewo, aby móc obejść jezioro z północnej strony. Położone jest ono bardzo malowniczo, w głębokiej niecce o zalesionych brzegach. Trzymając się brzegu wychodzimy na odkryty teren. Po paruset metrach dochodzimy do wschodniej zatoki. Przy ceglanym transformatorze skręcamy w lewo, wchodząc do wsi Liski. Przechodzimy całą wieś, przecinamy skrzyżowanie z szosą do Ełku. W pobliżu znajduje się przystanek PKS z połączeniami do Starych Juch i Ełku. Po 1500 metrach drogi docieramy do punktu wyjścia – węzła szlaków w centrum Starych Juch.

 

Szlak turystyczny zielony

Trasa: Ogródek – Stare Juchy – Tama koło Rajgrodu (ok. 120 km)

 

Szlak rozpoczyna się we wsi Ogródek (mieści się tu Muzeum Michała Kajki), na przystanku PKS. Kierujemy się na północny – wschód, obok szkoły podstawowej i cmentarza. Polna droga prowadzi łąkami, brzegiem dawnego jeziora Tulewo (juz na terenie gminy Stare Juchy). Na skrzyżowaniu ze żwirową drogą przed zabudowaniami gospodarstwa rolnego kierujemy się w prawo, na następnym rozwidleniu również wybieramy ten kierunek. Droga prowadzi przez gospodarstwo rolne Rogalik. Po około kilometrze łączy się z asfaltową szosą w pobliżu wsi Rożyńsk. Skręcamy w lewo i mijamy zabudowania przystanku PKP Rogale (na trasie kolejowej Olsztyn – Orzysz – Ełk). Przecinamy tory kolejowe i podążamy asfaltową szosą aż do wsi Rogale. Zbaczamy z szosy, przechodzimy wieś, a pod koniec osady na rozwidleniu wybieramy drogę w lewo. Wysoki pagórek, który mijamy z prawej strony to miejsce dawnego jaćwieskiego grodu obronnego. Polna droga doprowadza nas do zabudowań gospodarstwa rolnego Rogale. Kierujemy się dalej wąską betonową drogą, docierając do szosy Ełk – Zelki. Stamtąd polnymi ścieżkami docieramy do jeziora Dobrzyń. Idziemy na północ, jego zachodnim brzegiem. Przy końcu jeziora skręcamy w lewo, po około kilometrze osiągając wieś Płowce. Przechodzimy ją wzdłuż i wchodzimy do położonej obok wsi Stare Krzywe. Na skrzyżowaniu w tej osadzie skręcamy w prawo. Po niecałym kilometrze żwirowa szosa doprowadza nas do wsi Nowe Krzywe nad jeziorem Krzywił. Na rozwidleniu w centrum wsi skręcamy w prawo. Podążamy nadal żwirową szosą, bardzo malowniczą okolicą. Po prawej mijamy najwyższe wzniesienie w okolicy – Płowiecką Górę. Po około trzech kilometrach wędrówki docieramy do centrum Starych Juch. Tam kierujemy się w lewo, obok kościoła; przechodzimy przez most na kanale Młyńska Struga i skręcamy w prawo, pod wiadukt kolejowy. Po około 500 metrach, na skrzyżowaniu obok zabudowań gospodarstwa rolnego wybieramy drogę w prawo. Na końcu Starych Juch mijamy cmentarz rodziny Gruberów – przedwojennych właścicieli majątku ziemskiego i skręcamy w prawo, w asfaltową szosę do Zawad Ełckich. Po około kilometrze rozpoczyna się jeden z najbardziej malowniczych odcinków wycieczki. Szosa biegnie ostrymi wirażami, opadając w dół ku strumykowi, a następnie podnosząc się ponownie na wyższy poziom. Miejsce to zwane jest niekiedy “serpentyną”. Mijamy po prawej wieś Gorło, a po trzech kilometrach wędrówki docieramy do położonej nad jeziorem wsi Zawady Ełckie. Bezpośrednio za wsią skręcamy w prawo, w drogę wiodącą w głąb lasu. Przechodzimy przez mostek na rzece Ełk, opuszczając teren gminy Stare Juchy.

SZLAKI TURYSTYCZNE
Prawa autorskie © turystyka.elk.pl 2017

Administratorem strony turystyka.elk.pl jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku z siedzibą: ul. Marsz. J. Piłsudskiego 29, 19 – 300 Ełk, tel. 87 610 38 38, adres e-mail mosir@mosir.elk.pl.
Pełną informację dotyczącą RODO uzyskacie Państwo na stronie mosir.elk.pl