KONTAKT STRONA GŁÓWNA STRONA CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNO-KULTURALNEJ
PolskiEnglishDeutschРусский
PolskiEnglishDeutschРусский
Kontrast:
Kontrast normalny Kontrast
Czcionka:
SZLAKI KAJAKOWE

SZLAK MAZURSKO – AUGUSTOWSKI

Olecko, jez. Olecko – rzeka Lega – jez. Selmęt Wielki – rzeka Małkin – jez. Stackie – jez. Rajgrodzkie – rzeka Jerzgnia – Kanał Augustowski – Augustów

 

Jest to najdłuższy szlaki kajakowy wiodący przez Ziemię Ełcką. Rozpoczyna się on w Olecku nad jeziorem Olecko i prowadzi dalej kilkunastokilometrowym odcinkiem bardzo krętej Legi do jeziora Selmęt Wielki. Dalszy ciąg szlaku to rzeka Małkin, Jezioro Stackie, a następnie Rajgrodzkie. Z Rajgrodu rzeką Jegrznią, przecinając jezioro Dreństwo, płyniemy przez dziewicze tereny bagien Kuwasów i Kanałem Augustowskim do Augustowa. Najczęściej jednak wędrówkę kajakową tym szlakiem rozpoczynają turyści w Szeligach koło Ełku.

 

SZLAK KAJKOWSKI

Ełk, Jezioro Ełckie – jez. Sunowo – przewóz kajaków na jez. Druglin- jez. Kroksztyn – rzeka Ogródek – jez. Rostki – jez. Orzysz (ok. 40 km) – dalej na Wielkie Jeziora Mazurskie.

 

Upamiętnia on miejsce urodzin poety (Skomack Wielki) oraz zamieszkania (Ogródek, Orzysz). Wiedzie poprzez jezioro Ełk do jeziora Sunowo. Tutaj, w północnej zatoce jeziora w Bartoszach, należy dokonać “przenoski” kajaków pięciokilometrową szosą do Rożyńska na jezioro Druglin. Stąd szlak ten wiedzie na jeziora Kroksztyn (Ogródek) i Koleń. Następnie rzeczką Ogródek poprzez jezioro Rostki do jeziora Orzysz w okolice Skomacka. Dalej droga otwarta na Wielkie Jeziora Mazurskie.

 

PISANICA – SELMĘT WIELKI

Pisanica – jez. Nieciecz – ciek wodny – jez. Głębokie – jez. Błotniste – jez. Sernik – jez. Stackie – rzeka Małkin – jez. Selmęt Wielki

 

Szlak bardzo malowniczy, ale trudny. Z jeziora Nieciecz prowadzi on przez duży kompleks lasów sosnowych, by następnie ciekiem wodnym przez tzw. “oczka leśne” jezior: Głębokiego, Błotnistego, Okrągłego, Sernika, Romanowa wpłynąć do Jeziora Stackiego. Stąd w górę rzeki Małkiń przez jezioro Selmęt Wielki do Szelig.

 

SPŁYW ŁAŹNĄ STRUGĄ

 

Rzeka Ełk, zwana w górnym odcinku Mazurką lub Czarną Strugą (do jeziora Szwałk) oraz Łaźną Strugą od jeziora Szwałk (ew. od jeziora Litygajno) do jeziora Łaśmiady. W dalszym biegu przepływa przez jeziora: Straduńskie, Haleckie, Ełckie. Jest prawym dopływem Biebrzy, uchodzącym do niej przed Goniądzem. Jej długość wynosi 113,6 km, zaś powierzchnia dorzecza 1624 km². Dostępna dla kajaków jest właściwie od jeziora Szwałk Wielki. W górnym biegu płynie przez pagórkowate Pojezierze Ełckie, przecinając duże kompleksy leśne, w tym Puszczę Borecką, w dolnym zaś przez równinne i podmokłe tereny, w przeważającej części łąkowe. Odcinek rzeki od Modzelówki do ujścia rzeki Jegrznia z powodu przeprowadzonej w XIX wieku regulacji, która spowodowała całkowicie zarośnięcie dawnego koryta, nie jest spławny. Szlak wodny od Modzelówki biegnie Kanałem Rudzkim, uchodzącym do Biebrzy pod Osowcem. Starym korytem rzeki Ełk poprowadzono do Biebrzy wody innej rzeki, Legi. Na całej długości za wyjątkiem fragmentów trasy w Ełku i rejonie Grajewa woda przezroczysta, bardzo czysta.  Jest to szlak łatwy, nieco bardziej uciążliwy w górnej części. Można go przebyć w ciągu 4-5 dni, lecz warto poświęcić nań więcej czasu z uwagi malownicze otoczenie i możliwość odbycia bocznych wycieczek. Trasa mało uczęszczana przez kajakarzy, co gwarantuje idealne warunki do podziwiania piękna przyrody.

 

Szczegółowy przebieg szlaku: http://dryf.elk.pl/poznaj-lazna-struge/

SZLAKI TURYSTYCZNE
Prawa autorskie © turystyka.elk.pl 2017

Administratorem strony turystyka.elk.pl jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku z siedzibą: ul. Marsz. J. Piłsudskiego 29, 19 – 300 Ełk, tel. 87 610 38 38, adres e-mail mosir@mosir.elk.pl.
Pełną informację dotyczącą RODO uzyskacie Państwo na stronie mosir.elk.pl