KONTAKT STRONA GŁÓWNA STRONA CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNO-KULTURALNEJ
PolskiEnglishDeutschРусский
PolskiEnglishDeutschРусский
Kontrast:
Kontrast normalny Kontrast
Czcionka:
SZLAK PAPIESKI

SZLAK PAPIESKI TAJEMNICE ŚWIATŁA

 

Pielgrzymowanie Szlakiem Papieskim Tajemnice Światła jest szczególną okazją do poznawania Boga, historii i przyrody naszej pięknej ziemi mazurskiej, augustowskiej, sejneńskiej i suwalskiej, na trasie liczącej około 170 km – prowadzącej przez malownicze miasta i wioski, Puszczę Augustowską, rezerwaty przyrody oraz Wigierski Park Narodowy.

 

Poszczególne etapy tego całorocznego Szlaku Papieskiego można pokonywać na różne sposoby: wędrując pieszo lub jadąc rowerem, a zimą – jadąc na nartach. Ważne jest, aby przemierzając te przepiękne okolice, znaleźć czas na rozważanie wielkiego przesłania, jakie zostawił nam Jan Paweł II w Tajemnicach Światła.

 

Szlak rozpoczyna się w Ełku z miejsca, gdzie 8 czerwca 1999 roku św. Jan Paweł II sprawował Eucharystię, którą żywo mamy w naszej pamięci. Rozważając Tajemnicę Chrztu Pana Jezusa w Jordanie Temu dotrzemy do Sanktuarium maryjnego matki Bożej Rajgrodzkiej, królowej Rodzin, leżącego nad Jeziorem Rajgrodzkim, po którym pływał kajakiem Karol Wojtyła. Odcinek ten wynosi 45 km. Od Rajgrodu Tajemnica Objawienie Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej przybliży nas do sanktuarium matki Bożej Studzieniczańskiej w Studzienicznej. Pomnik Papieża, nad jeziorem przy sanktuarium, przypomina Jego wizytę w tym miejscu, do którego dotarł na osobistą prośbę, odwiedzając naszą Diecezję. Ten etap wynosi 35 km. Wędrując malowniczym brzegiem Kanału Augustowskiego i rozważając Tajemnicę Głoszenia Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia, odwiedzimy Mikaszówkę, gdzie miała miejsce ciekawa scena z udziałem miejscowego proboszcza i nieznanego turysty, którym okazał się biskup Karol Wojtyła. Po latach papież Jan Paweł II z uśmiechem wspominał to wydarzenie. Odcinek ten wynosi 29 km. Z Mikaszówki powiedzie nas Szlak przepiękna Puszczą Augustowską, przez Czarną Hańczę do Bazyliki Najświętszej Maryi Panny w Sejnach, gdzie ujrzymy figurę Matki Bożej Szafkowej z XV w., jednej z najstarszych w Europie. W 1975 r., kardynał Karol Wojtyła, uświęcił to miejsce swoją obecnością, nakładając korony papieskie na figurę Matki Bożej Sejneńskiej. Pokonując ten 30 km odcinek, rozważamy Tajemnicę Przemienienia na Górze Tabor. Ostatni etap Szlaku Papieskiego tajemnice Światła wiedzie z kompleksu podominikańskiego w Sejnach, przez Wigierski Park Narodowy do Wigier i wynosi 28 km. Tej wędrówce towarzyszy rozważanie Tajemnicy Ustanowienia Eucharystii. Wigry to szczególnie bliskie papieżowi miejsce, gdzie nabierał sił po pielgrzymce w naszej Diecezji, a które niegdyś zamieszkiwali kameduli modląc się, pracując i kontemplując obecność Boga pośród tak przepięknych lasów i jezior.

 

Zachęcamy do wędrowania Szlakiem Papieskim zwłaszcza ludzi młodych, tych którzy chcą być pokoleniem JP 2. Ten Szlak jest duchowym pomnikiem, który stawiamy Słudze Bożemu św. Janowi Pawłowi II, którego kanonizowano w roku 2014.

 

UWAGA: Dla pielgrzymów Szlaku Papieskiego przewidziane są certyfikaty i odznaki: brązowa – za pokonanie I etapu; srebrna – za III etapy oraz złota za przebycie całej trasy. Jest możliwość łączenia etapów.

 

Wszelkie informacje dotyczące Szlaku Papieskiego Tajemnice Światła można uzyskać w Biurze Szlaku Papieskiego Centrum Oświatowo Dydaktycznego w Ełku przy Pl. Katedralnym 1. Tam też można nabyć okolicznościowe koszulki i czapeczki, pamiątkowe znaczki, foldery i mapy Szlaku Papieskiego Tajemnice Światła oraz certyfikaty i odznaki.

 

Lekcja historii:

 

W Ełku na turystów czekają między innymi neogotycka Katedra świętego Wojciecha wybudowana w 1893 roku, jezioro i rzeka.

 

Ciekawym miejscem jest Kościół Ostrykół, który powstał w 1656 roku w miejscu spalonej przez Tatarów ewangelickiej świątyni. W tym drewnianym kościele z 1667 roku możemy podziwiać barokowy ołtarz główny z 1683 roku, barokowe organy z 1799 ambonę z 1690 oraz XVIII wiecznego anioła chrzcielnego.

 

Ważnym miejscem na trasie szlaku jest także cmentarz w lesie Kosówka. Jest to miejsce w którym w latach 1941-1945 zginęło około 50 tysięcy Polaków, Włochów, Francuzów i Litwinów.

 

Szczegółowe informacje o szlaku: http://szlakipapieskie.eu/pl/tajemnice-swiatla/

SZLAKI TURYSTYCZNE
Prawa autorskie © turystyka.elk.pl 2017

Administratorem strony turystyka.elk.pl jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku z siedzibą: ul. Marsz. J. Piłsudskiego 29, 19 – 300 Ełk, tel. 87 610 38 38, adres e-mail mosir@mosir.elk.pl.
Pełną informację dotyczącą RODO uzyskacie Państwo na stronie mosir.elk.pl