KONTAKT STRONA GŁÓWNA STRONA CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNO-KULTURALNEJ
PolskiEnglishDeutschРусский
PolskiEnglishDeutschРусский
Kontrast:
Kontrast normalny Kontrast
Czcionka:
KALENDARZ WYDARZEŃ

KALENDARZ DO POBRANIA

The week's events
Mon Tues Wed Thur Fri Sat Sun
mar 4, '19

Kategoria: GłównaMonodram w wykonaniu Krystyny Podleskiej

ZamknijMonodram w wykonaniu Krystyny Podleskiej 4 marca 2019

Data: 04-03-2019
Godzina: 18:00
Miejsce: Ełk
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nasierowskiej w Ełku
Bilety: wstęp wolny

"Mój boski rozwód" to wzruszająca, pełna optymizmu historia kobiety w średnim wieku, którą porzuca mąż, a córka wyprowadza się do narzeczonego. Do wypełnienia pustki Angela ma tylko psa i telefon. Teraz na nowo musi znaleźć swoje miejsce na ziemi, odnaleźć sens życia i szczęście.
Po różnych perypetiach udaje się to jej. Jest to tryumf kobiety, która nigdy nie zatraciła nie tylko poczucia humoru, ale i młodzieńczej ciekawości świata, jak i dystansu do siebie i innych. Angela widzi nawet zabawną stronę swoich porażek.

Zawsze dowcipna, czasami trochę złośliwa, a zazwyczaj kpiąca z samej siebie. Dlatego jej opowieść to piękna ludzka historia. Tryumf optymizmu i wiary w kolejny lepszy dzień. Wszyscy przecież szukamy miłości i ciepła i nie chcemy żyć samotnie. Angela uświadamia nam, że jest to możliwe.

mar 5, '19

Kategoria: GłównaPonowne otwarcie wystawy Sport w powojennym Ełku 1945-1956

ZamknijPonowne otwarcie wystawy Sport w powojennym Ełku 1945-1956 5 marca 2019

Data: 05-03-2019
Godzina: 18:00
Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku
Organizator: Muzeum Historyczne w Ełku
Bilety: bezpłatne

Muzeum Historyczne w Ełku
zaprasza na ponowne otwarcie wystawy
"Sport w powojennym Ełku 1945-1956"
W programie: Wykład i oprowadzenie autorskie z dr. Stefanem Michałem Marcinkiewiczem

Termin: 5 marca 2019 r. | godz. 18.00
Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku | ul. Wąski Tor 1
wstęp wolny

Wystawa pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza

Wystawę można zwiedzać od 26 lutego do 26 maja 2019 r., od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00

__________
Ełczanie niewiele wiedzą o rozwoju sportu w tym okresie (1945-1956), gdyż osiągnięcia sportowe kojarzą się z walką piłkarzy o drugą ligę (lata 60.) lub występami bokserów w drugiej lidze (lata 60. 9 70. XX w.).
Powojenny sport miał swoją specyfikę. Entuzjazm końca wojny powodował, że życie sportowe kwitło. Jako czynnik stabilizacji nowego porządku społecznego cieszył się też wsparciem nowej, komunistycznej władzy. Na Ziemiach Północnych i Zachodnich sport wspomagał procesy integracyjne, będąc wyrazem powrotu do normalności.
Wystawa prezentuje organizacje, wydarzenia, sylwetki sportowców i działaczy sportowych, w określonym kontekście historycznym.

mar 6, '19

Kategoria: GłównaZajęcia edukacyjne

ZamknijZajęcia edukacyjne 6 marca 2019

Data: 06-03-2019 - 20-03-2019
Godzina: 08:00
Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku
Organizator: Muzeum Historyczne w Ełku
Bilety: 3 zł od uczestnika, opiekunowie bezpłatnie

Muzeum Historyczne w Ełku
zaprasza uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych
na zajęcia edukacyjno-rekreacyjne:
WARSZTATY Z PIŚMIENNICTWA I DRUKARSTWA
- o Maleckich i nie tylko

Termin realizacji: 6-20 marca 2019 r.
Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku | ul. Wąski Tor 1
Opłata: 3 zł od uczestnika (opiekunowie bezpłatnie)

INFORMACJE I ZAPISY:
Dział edukacyjno-organizacyjny:
tel.: 87 732 02 84

Kategoria: GłównaKinga Rataj koncert FADO

ZamknijKinga Rataj koncert FADO 6 marca 2019

Data: 06-03-2019
Godzina: 18:00
Miejsce: Ełk
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nasierowskiej w Ełku
Bilety: wstęp wolny

Kinga Rataj - piosenkarka, która udowadnia niedowiarkom, że nie będąc Portugalką można wykonywać ten trudny gatunek jakim jest fado. Koncert ten to muzyczna uczta, dzięki poruszającym pieśniom fado, a także dobra zabawa..., przy której artystka nie raz porywa publiczność do tańca!

Ten kto zna fado będzie oczarowany, ten kto posłucha po raz pierwszy, zakocha się na zawsze!

mar 7, '19

Kategoria: GłównaTomasz Chyła Quintet

ZamknijTomasz Chyła Quintet 7 marca 2019

Data: 07-03-2019
Godzina: 19:00
Miejsce: Ełckie Centrum Kultury, sala Zebra
Organizator: Ełckie Centrum Kultury
Bilety: 15 pln

Tomasz Chyła Quintet - Circlesongs

Lekkość wykonawcza, niesamowita energia i interpretacyjna świeżość to cechy charakterystyczne tego nieszablonowego kwintetu. Liderem zespołu jest skrzypek Tomasz Chyła - jeden z liczących się przedstawicieli młodej szkoły polskiej jazzowej wiolinistyki.

W październiku 2018 roku ukazała się płyta: "Circlesongs" nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Album został wydany dzięki dofinansowaniu miasta Gdańska. Ogólnopolska premiera odbyła się w studio im. A. Osieckiej w Warszawie. Album "Circlesongs" został przyjęty z ogromnym entuzjazmem zarówno krytyków muzycznych, dziennikarzy, znawców gatunku, ale tez przez szeroką publiczność. 25.01.2019 Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do nagrody muzycznej Fryderyki 2019. Wśród nominowanych znalazł się Tomasz Chyła Quintet, w kategorii Muzyka Jazzowa - Album Roku za płytę "Circlesongs". Tomasz Chyła - lider formacji, otrzymał nominacje jako Artysta Roku w kategorii Jazz.To druga nominacja dla zespołu. Pierwsza otrzymali w ubiegłym roku w kategorii Jazz, Fonograficzny Debiut Roku za album "Eternal Entropy".

Circlesongs
Circlesong (PIEŚNIOKRĄG) to termin wywodzący się z chóralistyki, z którą silnie związany jest lider formacji. Jest to improwizowany, wielogłosowy utwór muzyczny, oparty na powtarzalnych motywach dźwiękowych. Tomasz Chyła Quintet tworząc album "Circlesongs" inspirację czerpie z różnych tradycji muzycznych, prezentując muzykę otwartą i organiczną. Melodie powstałe w danej chwili ewoluują, a zmiany zachodzące w tym procesie przypominają podróż. Muzycy po mistrzowsku zmieniają atmosferę każdego utworu i zabierają słuchacza na peryferia wielorakich gatunków, co daje bezpieczną przestrzeń do eksperymentów. W "Circlesongs" słychać zarówno strumień energii i ekspresję artystów, jak i kontemplacyjną, transową naturę muzyki, która zasila członków zespołu oraz publiczność połączonych pozytywnym doświadczeniem. Nowy album zespołu to próba połączenia pozornie odległych koncepcji muzycznych takich jak muzyka chóralna, jazz, folk czy post-rock w spójną, szlachetną całość.

Patronat nad płytą objęli: Dwójka Polskiego Radia, Trójka Polskiego Radia, Jazz Forum, Jazz Press, Ether Jazzu oraz oraz polish-jazz.blogspot inoweidzieodmorza. Koncerty premierowe odbyły się już w Gdańskim Klubie Żak podczas gali wręczenia nagród Prezydenta Miasta Gdańska P. Adamowicza dla Młodych Twórców Kultury, podczas ubiegłorocznej edycji Jazz Juniors w Krakowie, w Warszawskiem Klubie Spatif w ramach Jazz State, a także w klubie Dragon w Poznaniu. Materiał zaprezentowano też podczas koncertów w ramach 27. finału WOŚP. w Żyrardowie i w Warszawie.
Skład zespołu:

Tomasz Chyła - skrzypce
Piotr Chęcki - saksofon
Szymon Burnos - fortepian
Konrad Żołnierek - kontrabas
Sławomir Koryzno - perkusja

Koncert odbywa się w ramach projektu Polski Jazz 360° realizowanego przez Fundację Polski Jazz. Jego celem jest propagowanie muzyki jazzowej poprzez ukazanie jej różnorodności i oswajanie z nią szerokiej publiczności.

Projekt Polski Jazz 360° został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Kategoria: GłównaWernisaż wystawy

ZamknijWernisaż wystawy 7 marca 2019

Data: 07-03-2019
Godzina: 18:00
Miejsce: Ełckie Centrum Kultury
Organizator: Ełckie Centrum Kultury
Bilety: wstęp wolny

Wernisaż wystawy GRAFIKA POLSKA

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace wykonane różnymi technikami, znajdą się tu: akwaforty, miedzioryty, litografie, drzeworyty, heliografie, inkografie, serigrafie, cellografie, grafika komputerowa czy techniki mieszane - dzieła wyjątkowe, powstałe na przestrzeni dwustu lat. Grafiki prezentowane na wystawie pochodzą z tworzonej od kilku dekad, niezwykle cennej kolekcji Mazurskiej Fundacji Sztuki Art Progress. Część grafik to oryginalne dzieła artystów, sygnowane własnoręcznie, część podpisana na autorskich matrycach.

Na wystawie zaprezentowana zostanie sztuka dawnych mistrzów: m.in. część słynnych miedziorytów Daniela Chodowieckiego - ilustracji wykonanych do "Das Elementarwerks" podręcznika autorstwa Johannesa Basedowa, dzieła, które odmieniło oblicze osiemnastowiecznej edukacji. Ale także litografie Artura Grottgera czy akwaforta Michała Płońskiego. Zobaczyć będzie można również grafiki twórcy polskiej szkoły drzeworytu - Władysława Skoczylasa oraz nazywanego "polskim Dürerem" Pawła Stellera. Kierunki sztuki awangardowej, których podstawą działania jest logika formy, reprezentuje Henryk Stażewski oraz Ryszard Winiarski. Osiągnięcia polskich artystów współczesnych - jednych z najważniejszych twórców op-artu i abstrakcji geometrycznej za granicą - zaprezentują prace Ryszarda Anuszkiewicza i Jamesa Juszczyka.

Wyróżnikiem kolekcji jest udział polskich artystów o żydowskim pochodzeniu, których twórczość została doceniona za granicą, takich jak: Chaim Goldberg i Wilhelm Wachtel. A także przedstawicieli sztuki współczesnej: Zdzisław Beksiński, Jan Lebenstein, Leon Levkovitch, Rafał Olbiński, Franciszek Starowieyski, Edward Dwurnik, Andrzej Strumiłło czy Andrzej Czeczot.

Autorzy:
Michał Płoński / Daniel Chodowiecki / Artur Grottger / Władysław Skoczylas / Paweł Steller / Zygmunt Acedański / Stefan Rassalski / Władysław Żurawski / Stanisław Raczyński / Wojciech Kubiczek / Chaim Goldberg / IraMoskowitz / Wilhelm Wachtel / Leon Levkovitch / Franciszek Starowieyski / Andrzej Strumiłło / Edward Dwurnik / Marian Malina / Jan Pamuła / Richard Anuszkiewicz / James Juszczyk / Andrzej Czeczot / Jan Lebenstein / Jan Dobkowski / Adam Sikorski / Wojciech Pelc / Anna Dyjas / Rafał Olbiński / Zdzisław Beksiński / Henryk Stażewski / Ryszard Winiarski / Andrzej Koniakowski / Grzegorz Michniewicz / Andrzej Masianis

Zapraszamy!

mar 8, '19

Kategoria: GłównaPrezentacja - Co leci na śmieci?

ZamknijPrezentacja - Co leci na śmieci? 8 marca 2019

Data: 08-03-2019
Godzina: 17:00
Miejsce: Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku
Organizator: Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku
Bilety: bezpłatnie

Naszym gościem będzie miłośnik ptaków i autor wielu publikacji na ich temat - Krzysztof Pawlukojć. Tematem spotkania będą skrzydlaci bywalcy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie. Warto wiedzieć, że siedziba ZUOK-u to miejsce odpoczynku i żerowania wielu ptaków krukowatych, mew, ptaków drapieżnych czy bocianów białych. Na terenie zakładu przez cały roku przebywają liczne stada, których skład zmienia się zależnie od pory roku. Tak widoczna obecność i liczebność ptaków to doskonały potencjał dla ZUOK-u: zakład ma szansę w przyszłości stać się regionalnym ośrodkiem edukacji ornitologicznej, zrzeszającym i angażującym lokalnych miłośników ptaków, współpracującym z regionalnymi organizacjami przyrodniczymi.

Kategoria: GłównaChór Kontrapunkt

ZamknijChór Kontrapunkt 8 marca 2019

Data: 08-03-2019
Godzina: 19:00
Miejsce: Ełckie Centrum Kultury
Organizator: Ełckie Centrum Kultury
Bilety: wstęp wolny

Chór Kontrapunkt koncert ,,Z tobą chcę oglądać świat''

Utwory z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy, Czerwonych Gitar, Edyty Górniak, Bogusława Meca, Alicji Majewskiej, Ireny Jarockiej, Danuty Rinn i innych w wykonaniu chóru Kontrapunkt oraz Małgorzaty Trojanowskiej (sopran).

Wykonawcy:
Chór Kontrapunkt
Małgorzata Trojanowska - wokalistka,
Zespół muzyczny w składzie:
Rafał Sulima - fortepian, śpiew
Tomasz Sulima - gitara basowa
Gabriel Antoniak - perkusja
Kamil Skorupski - saksofon

Przygotowanie chóru i kierownictwo artystyczne Rafał Sulima.

Ełckie Centrum Kultury / sala widowiskowa
godz: 19:00
Wstęp wolny.
Zapraszamy!

Kategoria: GłównaAgata Kołakowska promocja książki

ZamknijAgata Kołakowska promocja książki 8 marca 2019

Data: 08-03-2019
Godzina: 18:00
Miejsce: Ełk
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nasierowskiej w Ełku
Bilety: wstęp wolny

Zapraszamy na promocje wydanych 2018 r. książek pt. "Wyrok na miłość" oraz "Pokrewne dusze".

Agata Kołakowska (ur. 1984) - wrocławianka z urodzenia i zamiłowania. Ukończyła dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Wrocławskim. W trakcie studiów współpracowała z Polskim Radiem Wrocław. Od kiedy tylko pamięta, nosiła się z myślą napisania książki dla kobiet, która doda im otuchy i odwagi w wyrażaniu siebie.

mar 9, '19 mar 10, '19

Kategoria: GłównaBabski Walking - tropem wiedźmy z mokradeł

ZamknijBabski Walking - tropem wiedźmy z mokradeł 10 marca 2019

Data: 10-03-2019
Godzina: 9:30
Miejsce: Plac Jana Pawła II
Organizator: Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku
Bilety: 20zł

Towarzystwo Krajoznawstwa i Turystyki Aktywnej przy Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, Stowarzyszenie Wronki oraz Nordic Walking-owy Ełk serdecznie zapraszają miłośników pieszych wędrówek oraz dobrej zabawy na marsz po Wronkach i okolicy (ok. 9 km). Tym razem wyruszymy tropem wiedźmy z mokradeł - to kolejny produkt, zaprzyjaźnionego z nami Stowarzyszenia Wronki. W świetlicy nasi gospodarze wyjaśnią nam zasady gry i w czarodziejski sposób rozdzielą nas na trzy grupy. Po rozgrzewce, którą poprowadzi p. Alicja Tracichleb-Salik (instruktor Nordic Walking), trzej przewodnicy płci męskiej poprowadzą nas w nieznane. Podsumowanie zabawy i dekoracja zwycięzców odbędzie się ok. godz. 14.00 w świetlicy wiejskiej we Wronkach. A później - integracja, plotting, kawa, herbata i degustacja słodkich pyszności, które przygotują dla nas Panie należące do Stowarzyszenia Wronki.

To, czy wyjazd się uda zależy od Was.
Potrzebujemy:
- miłośników pieszych wędrówek (panowie bardzo mile widziani),
- kierowców z samochodami, którzy zabiorą niezmotoryzowanych.

Do Wronek dojedziemy prywatnymi samochodami. Propagujemy zrównoważony transport, dlatego spotykamy się wszyscy w Ełku na parkingu Placu św. Jana Pawła II o godz. 9.30. Wspólnie pojedziemy starając się, aby w każdym samochodzie był komplet (osoby dosiadające się do samochodu płacą po 10 zł /os. dla kierowcy na paliwo). Samochody zaparkujemy przy świetlicy we Wronkach.
Weźcie ze sobą:
- 20 zł - 10 zł dla kierowców na paliwo (trasa przez Połom, w obie strony to ok. 60 km) i 10 zł od osoby wpłacimy Stowarzyszeniu Wronki (kawa, herbata, ciasta, drewniane medale, itd.),
- termosy z herbatą i coś "na ząb" na trasę,
- odzież dostosowaną do pogody (w razie deszczu peleryna przeciwdeszczowa, buty na zmianę i worek na śmieci ? uchroni to nas przed przeziębieniem i samochody przez ubrudzeniem),

- i oczywiście kije.

Planowany powrót do Ełku - godz.16.00
Koszt: 20,00 zł/os - paliwo dla kierowcy; opłata dla Stowarzyszenia Wronki za poczęstunek.

Zapisy:

tel. 87/6101624
e.sigiel@cee.elk.pl

Category Key

  • Główna
DUŻY KALENDARZ

Prawa autorskie © turystyka.elk.pl 2017

Administratorem strony turystyka.elk.pl jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku z siedzibą: ul. Marsz. J. Piłsudskiego 29, 19 – 300 Ełk, tel. 87 610 38 38, adres e-mail mosir@mosir.elk.pl.
Pełną informację dotyczącą RODO uzyskacie Państwo na stronie mosir.elk.pl