KONTAKT STRONA GŁÓWNA STRONA CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNO-KULTURALNEJ
PolskiEnglishDeutschРусский
PolskiEnglishDeutschРусский
Kontrast:
Kontrast normalny Kontrast
Czcionka:
KALENDARZ WYDARZEŃ

KALENDARZ DO POBRANIA

27 stycznia 2024

17:10

Kategoria: GłównaWystawa MHE Świat toruńskiego piernika

Data: 06-12-2023 - 11-02-2024
Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku P
Organizator: Muzeum Historyczne w Ełku

Muzeum Historyczne w Ełku zaprasza do zwiedzania wystawy
przygotowanej przez Muzeum Okręgowe w Toruniu i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu
Świat toruńskiego piernika

Wystawa Świat toruńskiego piernika powstała w 2008 roku i stanowi wędrujący wariant wystawy stałej prezentowanej w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Zasadnicza część ekspozycji prezentującej dzieje toruńskiego piernikarstwa, znajduje się w specjalnie zaprojektowanym, stylizowanym na kształt drewnianej kogi - żaglowcu handlowym. Poznawanie fascynującej historii toruńskiego piernikarstwa rozpoczyna się od czasów średniowiecza i organizacji cechowej rzemieślników, kontynuowane jest poprzez prezentację okresu przemysłu po współczesność. Ekspozycję wypełniają oryginalne obiekty muzealne (m.in. wybór ze słynnej toruńskiej kolekcji form piernikowych, późnośredniowieczne naczynia: drewniane, gliniane i kamionkowe, a także cynowe kufle i kubki oraz formy do babek i cukierków z przełomu XIX i XX wieku). Ważnymi elementami wystawy są również przeznaczone do dotykania i oglądania kopie przedmiotów (np. kopie form piernikowych, skrzynki i opakowania, współczesne stylizowane naczynia), a także manekiny uzupełniające rekonstrukcję kramu piernikarskiego, piekarni czy sklepu z przełomu XIX i XX wieku.

Wystawa ma charakter interaktywny, a integralną część ekspozycji stanowią warsztaty formowania i wypieku pierników dekoracyjnych (w MHE w ramach zajęć edukacyjnych Wokół Świąt Bożego Narodzenia i Karnawału). W trakcie spotkania uczestnicy własnoręcznie przygotowują dekoracyjne pierniki ozdobne o tradycyjnych kształtach oraz odkrywają smak toruńskiego piernika, próbując wyrobów Fabryki Cukierniczej ?Kopernik? S.A.

WYSTAWĘ MOŻNA ZWIEDZAĆ:
od 6 grudnia 2023 (w ramach Mikołajek w MHE) do 11 lutego 2024 roku
od wtorku do niedzieli w godzinach 9.30-16.30
w salach wystawowych MHE, ul. Wąski Tor 1
wstęp wolny!

13:14

Kategoria: GłównaWystawa Nowa Sztuka Niemiecka

Data: 19-01-2024 - 03-03-2024
Miejsce: Ełckie Centrum Kultury, Galeria Ślad
Organizator: Ełckie Centrum Kultury
Bilety: wstęp wolny

Zapraszamy na wernisaż wystawy NOWA SZTUKA NIEMIECKA w Galerii Ślad Ełckiego Centrum Kultury.

Na wystawie zobaczymy malarstwo, rysunki, kolaże i rzeźby artystów współczesnych z Berlina, Hamburga i Turyngi:

Peter Keil;
Oliver Priebe;
Doreen Schmidt;
Peter Schlangenbader.

Wspaniali artyści są znani z bogactwa pomysłów. Poprzez swoją sztukę wyrażają emocje, a ich prace są niezwykle ekspresyjne, o silnie nasyconych barwach. Zapraszają tym samym widzów do interpretacji tego, co nas otacza.

16:53

Kategoria: GłównaSobotnie Poranki w Muzeum

Data: 27-01-2024
Godzina: 10:00
Miejsce: spod ełckiego zamku
Organizator: Muzeum Historyczne w Ełku
Bilety: bezpłatne

Muzeum Historyczne w Ełku wznawia spotkania rodzinne z cyklu
Sobotnie Poranki w Muzeum

Już 27 stycznia 2024 odbędzie się pierwszy z nich, pod hasłem:
W ZGIEŁKU HISTORII
historyczny spacer po mieście z przewodnikiem i grą miejską

Prowadzący: Dariusz Jurczak

Start: godz. 10.00, spod ełckiego zamku

Każdy z uczestników dostanie książeczkę z grą miejską - zadania uzupełniać będziemy podczas zwiedzania

Obowiązują zapisy tel. 87 732 02 84

Spotkanie BEZPŁATNE

17:52

Kategoria: GłównaZimowe Ptakoliczenie

Data: 27-01-2024
Godzina: 08:00
Miejsce: Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku
Organizator: Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku
Bilety: bezpłatnie

Zimowe Ptakoliczenie jest coroczną akcją organizowaną przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, w czasie której każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem.

Centrum Edukacji Ekologicznej w ramach działalności Klubu Miłośników Ptaków zaprasza ełczan do wspólnego liczenia ptaków w dniu 27.01.2024 r.
na trasie: wokół CEE, ul. Piękna, Plater, Norwida, cmentarz nr 1, Plac Jana Pawła II do rzeki Ełk i wzdłuż rzeki do jej ujścia.

W ramach Zimowego Ptakoliczenia pragniemy skupić się na tych gatunkach, które zimą można spotkać najbliżej człowieka. Dzięki wynikom można tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Jest oczywiste, że wyniki nie powiedzą dokładnie, ile ptaków żyje zimą w Polsce, ale dzięki zbieranym co roku danym można śledzić potencjalne zmiany i sprawdzać, czy pokrywają się one z wynikami ściśle naukowych opracowań wykonywanych przez profesjonalnych ornitologów.

Ptakiem Zimowego ptakoliczenia 2024 został wróbel!

O wróblu słyszał każdy! Mało tego, większość z nas miała szansę napotkać rozćwierkany krzak czy też obserwować te sympatyczne ptaki w przydomowych karmnikach. Mniej doświadczeni obserwatorzy spodziewają się zwykle, że jest to jeden z najliczniejszych ptaków w Polsce. Czy tak jest naprawdę? Podczas Zimowego ptakoliczenia 2024 serdecznie zachęcamy do zwrócenia szczególnej uwagi na ten gatunek!

Widzę wróbla! Czy na pewno?!

Wróbel jest niewielkim ptakiem z krótkim stożkowatym dziobem. Wierzch ciała ma brązowy, ciemno-kreskowany. Brzuch szarawy, jakby przybrudzony. Samce mają czarny śliniak i kantarek w okolicy oka oraz wyraźny szary pasek na czubku głowy kontrastujący z kasztanowymi bokami głowy. U wróbli występuje dymorfizm płciowy, czyli samice różnią się od samców i jak w przypadku wielu gatunków są od nich mniej barwne. Samica wróbla ma cienopopielaty brzuch i brudnopłową brew. Nie ma za to czarnych i ciemnoszarych piór w obrębie głowy.

Prawa autorskie © turystyka.elk.pl 2017

Administratorem strony turystyka.elk.pl jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku z siedzibą: ul. Marsz. J. Piłsudskiego 29, 19 – 300 Ełk, tel. 87 610 38 38, adres e-mail mosir@mosir.elk.pl.
Pełną informację dotyczącą RODO uzyskacie Państwo na stronie mosir.elk.pl